1. Fischer.sk
  2. Turecko
  3. Poloha a geografia

Kde leží Turecko a aký má povrch?

turecko-Nadherna-turecka-krajina-v-Zelenom-kanone.jpg

Turecká republika leží na Maloázijskom polostrove a malým kúskom aj na juhovýchode Balkánskeho polostrova. Má rozlohu 774 815 kilometrov štvorcových. Jej obrovské rozmery dokazuje dĺžka 1 600 kilometrov od západu na východ a viac ako 800 kilometrov zo severu na juh.

Na európskej pôde susedí Turecko s Bulharskom (hranica dlhá 269 kilometrov) a Gréckom (212 km), východnú, ázijskú hranicu zdieľa s Gruzínskom a Arménskom (610 km), s Nachičevanskou autonómnou oblasťou, ďalej s Iránom (454 km), Irakom (331 km) a Sýriou (887 km).

Morské úžiny a legendárne výšiny

Európsku a ázijskú časť Turecka od seba oddeľujú morské úžiny Bospor a Dardanely, medzi ktorými sa rozlieva Marmarské more. Turecké pobrežie dosahuje celkovo 8 333 kilometrov. Na severe sú brehy krajiny obmývané Čiernym morom, na juhu Stredozemným a na západe Egejským.

Najvyššou horou Turecka je s výškou 5 165 metrov biblický Ararat, na ktorom mal so svojou archou pristáť Noe pri potope sveta. Dnes je jeho vrchol pokrytý súvislou snehovou čapicou. Najdlhšou riekou je 1 182 kilometrov dlhý Kizilirmak, najväčším jazerom Van s plochou 3 738 km2.

Obyvateľstvo a ekonomika

V Turecku žije 75 miliónov obyvateľov, viac ako polovica z nich na vidieku. Najhustejšie sú osídlené oblasti západného pobrežia. Hlavným mestom Turecka je Ankara, avšak najväčším a najľudnatejším mestom je s 18 miliónmi obyvateľov Istanbul.

Hrubý domáci produkt tvoria z väčšej časti služby, následne priemysel a z nemalej časti aj poľnohospodárstvo. Z toho je dôležitá produkcia obilnín, ovocia, zeleniny, sezamových semienok, olív, citrusov, lieskových orechov a čaju. Vyrába a spracováva sa cukor, tabak, bavlna a ópium. Z Turecka sa vyvážajú predovšetkým potraviny, textil a kovy. Dovážajú sa sem stroje, palivá alebo dopravné prostriedky.