1. Fischer.sk
  2. Turecko
  3. Aktivity a zábava

Ako sa zabaviť v Turecku?

Turecko prešlo v poslednom období dramatickým rozvojom v poskytovaní turistických služieb. Zodpovedá tomu aj výrazne vylepšená ponuka zábavy, športových aktivít, možností oddychu alebo nakupovania.

Šport a pohyb

Medzi masovo rozšírené športy v Turecku patrí predovšetkým futbal, basketbal a volejbal, stačí si len vybrať zodpovedajúce ihrisko. V súčasnosti prudko narastá popularita tenisu, minigolfu a najmä golfu.

Golf

Jedenástka golfových klubov a 15 profesionálnych ihrísk pri nekonečne dlhých piesočnatých plážach, krištáľovo čistom mori a stále zelených píniových lesoch robia z Turecka raj pre profesionálnych hráčov aj golfových začiatočníkov. Golfisti si obľúbili hlavne okolie Beleku, ktoré je považované za jednu z najvyhľadávanejších golfových destinácií v krajine vôbec.

turecko-Golfove-ihrisko-pri-Beleku.jpg

Plávanie

Vyskúšajte kúpanie pri nádherných plážach pozdĺž stredozemného pobrežia. Tie najkrajšie sú v letoviskách Isuzu, Patara a Ölüdeniz.

Plachtenie a jachting

Preskúmajte stredomorské pobrežie na lodi. Uvidíte čarovné zátoky a zálivy aj malebné turecké prístavy. Za návštevu určite stojí Izmir, Cesme, Kusadasi, Bodrum, Marmaris, Fethiya a Antalya.

Potápanie

Potápanie je možné len vo vybraných oblastiach. Tam, kde po stáročia zostali pod hladinou mora historické pamiatky je potápanie zakázané. Odporúčame objaviť podvodný svet v okolí stredozemného letoviska Kas. Veľa potápačských obchodov nájdete v Kase a Bodrume, kde je aj niekoľko potápačských škôl.

Nakupovanie a míňanie

V turistických centrách majú obchody otvorené každý deň od 9 do 23 hodiny, v hlavnej sezóne aj dlhšie. Okrem marketov sú ceny zvyčajne zmluvné a je možné platiť eurami alebo dolármi. Kreditné karty prijíma väčšina obchodov.

Turecké bazáre

Nosnou časťou tureckého obchodu sú bazáre, kde zoženiete všetko od korenia cez suveníry až po oblečenie. Väčšinou sa nachádzajú v každom veľkom letovisku.

Suveníry z Turecka

Koberce

Prekrásne turecké koberce sú vyrábané ručne a viazané dvojitými uzlami. Tie najvzácnejšie sú z pravého hodvábu. Nikdy však nepatria na zem, ale zdobia stenu. Dnešné koberce sú zhotovené z rôznych materiálov ako hodváb, vlna alebo bavlna a líšia sa od seba pestrosťou vzorov aj úrovňou spracovania. Cenu koberca určuje jeho vek, kvalita použitého materiálu a farbivá, výnimočnosť vzorov aj tesnosť väzby.

Keramika a porcelán

Počiatky výroby keramiky a keramických dlaždíc spadajú do obdobia príchodu Seldžukov. Až v 20. storočí prešla celá produkcia modernizáciou. Dnes patrí keramika a porcelán z Kütahye medzi najžiadanejší tovar z celého Turecka.

turecko-O-zabavu-je-v-Turecku-velmi-dobre-postarane.jpg

Medený a mosadzný tovar, kov a drevo

Na niektorých tržniciach nájdete pekné tepané taniere, misy aj džbány na vodu rôznych veľkostí, čajové kanvice, džezvy na prípravu tureckej kávy, lampy, svietniky a samovary. Ak chcete do takýchto medených nádob ukladať potraviny, musia byť vnútri pocínované. Pravé turecké výrobky sa od dovozových dajú rozpoznať podľa charakteristického znaku osmanských sultánov. Ďalšími typickými suvenírmi sú jemné drevorezby, vykladané puzdrá na cigarety, šachovnice a dosky na hru backgammon nazývané tavla.

Šperky, zlato, striebro a ónyx

V Turecku je zlatníkov a klenotníkov veľmi veľa. Pravé šperky a zlato odporúčame nakupovať len v obchodoch s príslušným certifikátom. Zlaté a strieborné výrobky by mali mať punc rýdzosti. Z ónyxu, respektíve z alabastru sa vyrábajú popolníky, vázy, šachové sady, misky, kalíšky na vajcia aj samotné ozdobné vajcia.

Reštaurácie a prepitné

Reštaurácie všetkých kategórií sú po celom Turecku. V každej oblasti sa môžete tešiť na vynikajúce špeciality, o ktorých si viac prečítajte v sekcii „Gastronómia“.

Prepitné, čiže bakšiš, je vyjadrením miery spokojnosti s poskytnutými službami. Zvyčajne sa necháva v reštauráciách vo výške zhruba 10% z celkového účtu, drobné sa dávajú aj hotelovým nosičom (asi 1 € za každú batožinu), chyžným (okolo 5 € za celý týždeň) a masérom v tureckých kúpeľoch (okolo 2 €). V mnohých tureckých hoteloch, prevažne typu "all inclusive", sú v reštauráciách a na recepciách umiestnené špeciálne označené boxy (TIPS) na prepitné pre tamojší personál.

Zábava a nočný život

V letoviskách pozdĺž Stredozemného a Egejského mora nebudete mať problém nájsť diskotéku alebo tanečný klub. Počas letných nocí môžete tancovať a baviť sa až do ranných hodín.

Turecké štátne sviatky

1. január – Nový rok

23. apríl – Deň národnej suverenity a Deň detí (výročie prvého zasadnutia tureckého národného zhromaždenia v roku 1920 je aj detským dňom, kedy sa pre deti organizujú rôzne akcie)

19. máj – Deň športu a mládeže (pri príležitosti výročia narodenia prvého tureckého prezidenta Atatürka sa organizujú rôzne športové a kultúrne podujatia)

30. august - Deň veľkého víťazstva (výročie víťazstva republikánskych vojsk nad gréckymi okupantmi pri Dumlupinare počas vojny o nezávislosť Turecka v roku 1922)

29. október - Deň republiky (výročie Atatürkovho vyhlásenia republiky v roku 1923)

10. november - Výročie Atatürkovho úmrtia (presne o 9.05 sa v celej krajine zastaví na jednu minútu život, aby si celé Turecko pripomenulo stratu svojho veľkého štátnika)

Náboženské sviatky

Svätý mesiac (ramadán) – deviaty mesiac islamského kalendára znamená mesiac pôstu. Každý veriaci moslim by sa mal od svitania do súmraku zdržať konzumácie jedla, pitia, fajčenia a zmyslových pôžitkov. Výnimka sa vzťahuje na deti, tehotné ženy, chorých a seniorov. V dvadsiaty siedmy deň ramadánu prichádza "Rozhodujúca noc" (Kadir Gecesi), kedy bol Mohamedovi prvýkrát zvestovaný Korán. Touto nocou sa završuje obdobie pôstu. V turistických oblastiach Turecka sa život počas ramadánu významne nemení.

Ramazan Bayrami (Sladký sviatok, nazývaný aj „Cukrová slávnosť“) – ide o trojdňovú tradičnú oslavu konca ramadánu. Svoj názov získala podľa detí, ktoré chodia po domoch a dostávajú sladké maškrty. V tomto čase sa rodiny navštevujú a ľudia sa vzájomne obdarúvajú.

Kurban Bayrami ("Slávnosť obetovania") – najvýznamnejšia udalosť moslimského roka, ktorá trvá zvyčajne štyri až päť dní. Pripomína udalosť, kedy chcel na vrchu Moria Ibrahim obetovať svojho syna Izmaela (pozri biblický príbeh o Abrahámovi a Izákovi). Každá rodina, ktorá si to môže dovoliť, kúpi ovcu či jahňa, zviera je obetované a časť mäsa aj koža je venovaná chudobným alebo na charitu.