1. Fischer.sk
 2. Turecko
 3. Dôležité informácie

Dôležité fakty a informácie o Turecku

turecko-Zazitky-z-dovolenky-v-Turecku-su-nezabudnutelne.jpg

Turecko je síce krajinou moderného európskeho rázu, najmä v nových turistických centrách, zároveň je však výrazne ovplyvnené tradičnou moslimskou kultúrou.

Štátne zriadenie

Turecká republika vznikla 29. októbra 1923. Ide o pluralitnú republiku s jednokomorovým parlamentom, výkonnú moc má prezident a vláda.

Administratívne členenie

Vzhľadom na to, že Turecko je rozlohou obrovská krajina, delí sa na 81 provincií zoskupených do 7 regiónov (Čiernomorský, Egejský, Juhovýchodná Anatólia, Marmarský, Stredná Anatólia, Stredomorský, Východná Anatólia).

Časový posun

V Turecku je o hodinu viac ako v Slovenskej republike, letný čas je zavedený. Ako to vyzerá v praxi? Ak je u nás pravé poludnie, v Turecku majú už 13 hodín, bez ohľadu na ročné obdobie.

 • Počas zimného času: Turecko + 1 hodina
 • Počas letného času: Turecko + 1 hodina

Mena a peniaze

Oficiálnym platidlom je turecká líra (TL). Peniaze si môžete vymeniť už po prílete na letisku alebo v hotelových zmenárňach, kde je však najmenej výhodný kurz. Najlepší kurz nájdete vo verejných zmenárňach, ktoré sú otvorené 7 dní v týždni od 9 do 22 hodiny, a v ktorých je možné meniť peniaze bez poplatkov.

Ďalším miestom, kde zameníte peniaze, sú pošty (označené PTT) a banky. Banky sú otvorené len od pondelka do piatku medzi 9 a 17 hodinou (s poludňajšou pauzou). Spätná výmena, napríklad na eurá, nie je výhodná. Peniaze si vymieňajte radšej po menších sumách. V turistických oblastiach tureckú menu často ani nebudete potrebovať.

Bankomaty

V turistických oblastiach sa bežne nachádzajú bankomaty, ktoré vydávajú tureckú menu, aj bankomaty, z ktorých môžete vyberať eurá alebo doláre.

Komunikácia

Internet

V Turecku nájdete internetové kaviarne na každom rohu. Väčšina hotelov má WiFi sieť. Môže sa stať, že niektoré stránky budú blokované.

Pošta

Na poštu natrafíte v miestach, kde sú aj obchody. Je označená nápisom Post alebo PTT. Listy a pohľadnice môžete odoslať aj z hotelovej recepcie alebo ich vhodiť do poštových schránok.

Telefonovanie

Volať je možné z pošty alebo z telefónnych automatov na karty, ktoré kúpite na pošte a vo vybraných obchodoch. Pre medzinárodné hovory použite predvoľbu pre Slovenskú republiku 00421. Volať môžete aj zo svojho mobilného telefónu, o cenách sa informujte u vášho mobilného operátora.

Dôležité čísla

turecko-Uzite-si-dovolenku-v-Turecku-v-pokoji-a-zabezpecte-si-dolezite-telefonne-cisla.jpg
 • Hasiči: 110
 • Prvá pomoc 112
 • Polícia: 155

Kontakty na úrady

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ankare

Atatürk Bulvarı 245, 06692, Ankara, Turecko
Tel.: +90 3124675075
Fax: +90 3124682689
Mobil: +90 5337600384 (diplomatická služba po pracovnej dobe v prípade núdze)

Zdravotná starostlivosť

Ak ste prostredníctvom Cestovnej kancelárie FISCHER uzavreli cestovné poistenie v ERV Európskej poisťovni, kontaktujte v prípade zdravotných ťažkostí vášho sprievodcu alebo linku asistenčnej služby EuroAlarm Asistencia.

Starostlivo si uschovajte všetky potvrdenia od lekára. Na základe podmienok vyjednaných v zmluve vám po návrate poisťovňa náklady spojené s ošetrením uhradí. Ak máte uzatvorené cestovné poistenie v inej cestovnej poisťovni, postupujte podľa jej pokynov.

Pred cestou do Turecka sa nezabudnite vybaviť základnou lekárničkou s prostriedkami proti horúčke, žalúdočným ťažkostiam a prechladnutiu. Ak budete potrebovať čokoľvek doplniť, využite miestne lekárne otvorené od pondelka do soboty medzi 9 a 20 hodinou.

Pas

Minimálna doba platnosti pasu musí byť 150 dní od dátumu vstupu do Turecka, stále však klientom odporúčame cestovať s pasom platným min 6 mesiacov!

(Zdroj: webové stránky MZV.)

Colné predpisy

Do Turecka je možné bez preclenia doviezť:

 • 1 fľašu alkoholických nápojov s obsahom 100 centilitrov, alebo 2 fľaše alkoholických nápojov s obsahom 75 centilitrov
 • 5 balení parfumu, toaletnej vody alebo vody po holení s objemom do 120 mililitrov
 • 200 gramov cigaretového tabaku spolu s 200 kusmi cigaretových papierikov
 • 1 kilogram kávy, instantnej kávy, cukroviniek, čokolády a 500 gramov čaju
 • Lieky a zdravotné potreby výlučne pre súkromnú spotrebu
 • 10 kusov cigár s váhou nad 3 gramy
 • 50 kusov cigár s váhou do 3 gramov
 • 200 kusov cigariet

Z Turecka je zakázané vyvážať:

 • Starožitnosti staršie ako 100 rokov
 • Pri novo utkaných kobercoch je potrebné preukázať sa dokladom o kúpe
 • Hotovost vyššiu ako 10 000 eur

Do Turecka je zakázané dovážať:

 • Drogy a ďalšie omamné látky
 • Zbrane a náboje

(Aktualizované podrobnosti nájdete na webových stránkach MZV o Turecku.)