1. Fischer.sk
  2. Turecko
  3. Detailné informácie

Turecko - Detailné informácie

turecko-Prozijte-v-Turecku-dovolenou-jednu-basen.jpg

Preštudujte si niekoľko praktických informácií a rád, ktoré využijete počas svojej dovolenky v Turecku. O kvalite vody, typu elektrických zásuviek či bezpečnostnej situácii je rozhodne dobré vedieť ešte pred odchodom.

Elektrický prúd

Normou pre elektrický prúd v Turecku je používanie napätia 220 V / 50 Hz. Zástrčky sú dvojkolíkové, preto je možné, že budete potrebovať adaptér.

Voda

Voda z vodovodnej siete nie je vhodná na pitie. Odporúčame zakúpiť balenú vodu v obchodoch.

Bezpečnosť a kriminalita

Bezpečnostná situácia v tureckých destináciách je stabilná, turistom nehrozí žiadne nebezpečenstvo. Nikde sa však nedá vyhnúť drobnej kriminalite. Buďte preto opatrní na svoje veci, zvlášť na rušnejších miestach. Radšej nenechávajte cenné veci v aute a nenoste ich so sebou na pláž.

Hotel nezodpovedá za peniaze, cenné predmety a ďalšie osobné veci voľne uložené v izbe. Ani poisťovňa nehradí stratu peňazí, šperkov, šekov a iných cenných predmetov. Ak si chcete čokoľvek bezpečne uložiť, využite bezpečnostný trezor. Na recepcii vám ho radi zaistia.

Čo robiť, keď nastanú problémy

Ak sa vám čokoľvek stratí, pýtajte sa najskôr na recepcii hotela, potom nahláste stratu na polícii. Aby ste mohli požadovať náhradu po poisťovni, je nutné nechať spísať do 24 hodín policajný protokol.
 
Poškodenie batožiny v priebehu prepravy riešte s leteckou spoločnosťou. Rovnako postupujte, ak sa vám nezdá jej obsah. Škodu musíte ohlásiť najneskôr do siedmich dní, v opačnom prípade je náhrada škody vylúčená.

Opaľovanie

V Turecku sa ľahko krásne opálite, ale ešte rýchlejšie nepríjemne spálite. Predchádzajte tomu dodržiavaním zásad zdravého pobytu na slnku:

turecko-Pozor-na-opalovani-na-silnem-tureckem-slunicku.jpg

  • Natierajte sa kvalitným krémom (i po opaľovaní) s vysokým ochranným faktorom
  • Noste slnečné okuliare a pokrývku hlavy
  • Dostatočne pite
  • Nezdržujte sa na ostrom poludňajšom slnku
  • Neužívajte parfumy a dezodoranty spôsobujúce škvrny na pokožke

Väčšina hotelových pláží je dostatočne vybavená ležadlami, slnečníkmi, stánky s občerstvením, toaletami, sprchami a prezliekárne. Opaľovanie "hore bez", nieto nudizmus, však oficiálne nie sú povolené.

Jazyk

Úradným jazykom je turečtina. V letoviskách a v mestách sa vo väčšine hotelov dohovoríte anglicky, nemecky a rusky.