Turecká kuchyňa

turecko-Ochutnajte-skvelu-turecku-kuchynu.jpg

Tradičné turecké pokrmy

Turecká kuchyňa patrí medzi najzdravšie na svete, najmä vďaka vyváženému pomeru zeleniny, ovocia, mäsa a príloh. Je veľmi rozmanitá s citeľnými vplyvmi arabskej, gréckej, ale aj západoeurópskej kuchyne. Tradičné jedlá sa pripravujú z rýb, mäsa, zeleniny a ovčieho syra. Turecké jedlá nie sú príliš korenené a na jedálnom lístku nájdete množstvo čerstvých morských plodov. Každá oblasť má vlastné tradičné špeciality.

Mäso na tanieri

Najobľúbenejším mäsom v Turecku je jahňacie, baranie, kuracie alebo ryby. Turci nikdy nekonzumujú mäso bravčové. Ako príloha sa najčastejšie podáva ryža, ktorá sa upravuje s korením, mandľami, cestovinami alebo mäsom. Ďalšou prílohou býva typický turecký biely chlieb.

Zelenina v tureckej kuchyni

Veľmi obľúbenou zeleninou na prípravu pokrmov je baklažán. Väčšinou sa zapeká s mäsom a zemiakmi. Ďalšiou zeleninou, ktorá sa používa v tureckej kuchyni je pór, jarné cibuľky, papriky alebo zelené vňate. Vo veľkom množstve sa využívajú zeleninové šaláty. Obľúbená je aj grilovaná zelenina.

Odporúčame ochutnať

Odporúčame vyskúšať vychýrený kebab. Ide o plátky mäsa opečeného na ražni, ktoré sa postupne odkrajuje a podáva s rôznymi omáčkami a pečivom. Ďalším známym pokrmom je tzv. börek, čo je lístkové cesto plnené mäsom, syrom alebo zeleninou. Ochutnať môžete aj mleté mäso zabalené v listoch viniča.

Turecké dezerty sa najčastejšie pripravujú z medu, zmrzlín či ovocia. Typickým zákuskom je „baklava“, čiže lístkové cesto s medom a orechmi. Výborná je aj chalva, teda sezamová pasta, ktorá sa môže podávať samotná alebo ako súčasť iného pokrmu. Zákusky bývajú veľmi sladké, takže stačí len malý kúsok a budete dokonale zasýtení.

Typické jedlá

Börek peynirli (plnené lístkové cesto s balkánskym syrom), midye dolmasi (plnené mušle), iskembe (držková polievka), mercimek corbasi (šošovicová polievka), tavuk corbasi (slepačia polievka), yaprak dolmasi (plnené listy viniča), imam bayildi (baklažán plnený zeleninou), cacik (šalát z nastrúhanej šalátovej uhorky, cibule a cesnaku), gözleme (plnené cesto z múky, vody a kvasníc), sigara böregi (rolky plnené syrom), pilic (kurča), köfte (guľôčky z hovädzieho mäsa), cöp sis (malé kúsky mäsa na špíze), güvec (jahňacie mäso pripravované na ohni so zeleninou), ciger (grilovaná pečeň so zeleninou), enginar dolmasi (plnený baklažán), patlican musaka (baklažánový nákyp), pilav (jedlo z ryže alebo obilnín s hrozienkami), dolma (plnená zelenina), lokmu (na oleji pečené guľôčky z kysnutého cesta máčané v sirupe), dondurma (zmrzlina).

Turecké nápoje

Najrozšírenejším nápojom v Turecku je čaj. Pije sa pri každej príležitosti. Pripravuje sa v dvoch na sebe stojacich kanviciach, kde sa v spodnej časti varí voda a v hornej sa praží koncentrát. Čaj je veľmi silný a horký, a preto sa pije po zriedení horúcou vodou. Vybrať si môžete aj ovocný čaj, ktorý nie je taký silný ako čierny čaj.

Káva nie je v Turecku natoľko obľúbená ako čaj, hoci by sa to tak mohlo zdať. Rovnako ako čaj je veľmi silná a sladená. Pred konzumáciou prechádza niekoľkokrát varom. Typickým tureckým nápojom je ayran. Ide o kyslastý jogurtovomliečny nápoj, ktorý je mierne osolený, zmiešaný s vodou a niekedy sa dochucuje korením alebo cesnakom.

Typické nápoje

Elma cay (jablčný čaj), kahve (káva – „turek“), nescafé (rozpustná káva), raki (anízová pálenka), bira (pivo), sarap (víno).