Aká je história Turecka?

Dejiny krajiny siahajú až do staroveku, ale prvý prapredkovia Turkov sa na území dnešného Turecka objavili až v roku 1071 nášho letopočtu po bitke pri Mantzikerte. Počas nasledujúcich storočí vzniklo niekoľko menších štátov, z ktorých významnejší vplyv v Malej Ázii mal Rúmsky sultanát pod vládou dynastie Seldžukov.

Po jeho zániku okolo roku 1299 vznikla v severozápadnej Anatólii Osmanská ríša. Osman I. sa stal prvým sultánom moslimskej Osmanskej ríše, ktorá začala s výbojmi do Európy, Ázie a Afriky. Sultán ako hlava Osmanskej ríše mal neobmedzenú moc. Až do konca 16. storočia bola Osmanská ríša svetovou veľmocou.

Turecko na ceste k modernému štátu

V 17. storočí začal pomalý úpadok ríše, ktorá najprv stratila časť svojho územia v prospech Habsburgovcov a počas nasledujúcich rokov prichádzala o ďalšie. Po prehre v prvej svetovej vojne premenil v roku 1923 Mustafa Kemal Atatürk ríšu na sekulárnu Tureckú republiku.

Pod vedením Atatürka prešlo Turecko množstvom zásadných reforiem, ktoré mali krajinu modernizovať. Avšak až po roku 1945 sa štát pomaly začal uberať k demokracii a od 80. rokov aj k liberalizácii hospodárstva.

turecko-Archeologicke-nalezy-pri-tureckom-Side.jpg