Doprava v Turecku

Dopravné predpisy v Turecku

turecko-Vsetky-turecke-hotely-spaja-kvalitna-dialnicna-siet.jpg

Ak plánujete šoférovať vozidlo, odporúčame oboznámiť sa s miestnymi dopravnými predpismi.

  • Najvyššia povolená rýchlosť v obci je 50 km/h.
  • Najvyššia povolená rýchlosť mimo obce je 90 km/h, na označených úsekoch 110 km/h.
  • Najvyššia povolená rýchlosť na ceste pre motorové vozidlá je 120 km/h.
  • Najvyššia povolená rýchlosť na diaľnici je 120 km/h.
  • Použitie bezpečnostných pásov je povinné vždy a na všetkých sedadlách.
  • Použitie bezpečnostnej prilby je povinné pre všetkých motocyklistov.

Inak sú hlavné zásady rovnaké ako v Slovenskej republike. Jazdite vpravo, predchádzajte vľavo a dávajte prednosť sprava. Parkovacích miest je v turistických centrách dostatočný počet, ale z 90% je spoplatnených.

Taxi doprava

Na kratšie vzdialenosti sa oplatí využiť na prepravu vozidlá taxi. Tie sú v Turecku označené žltou farbou a nápisom TAKSI. Vodiči taxíkov v turistických centrách nie vždy zapínajú taxameter, preto si cenu radšej dohodnite vopred.

Cestovanie autobusom

Cestovať po okolí môžete miestnou dopravou, ktorej sa hovorí dolmuš. Sú to menšie autobusy či mikrobusy, ktoré jazdia po vopred stanovenej trase. Zastavujú nielen na zastávkach, ale aj mimo nich alebo na mávnutie. Trasu spoznáte podľa cedule na prednom skle. Hromadná mestská doprava aj diaľkové autobusy majú pevné ceny. Autobusy sú najrozšírenejším a najobľúbenejším dopravným prostriedkom v Turecku.

Ak si chcete prenajať auto

V destinácii si môžete požičať aj vozidlo. Odporúčame vopred konzultáciu s vaším sprievodcom. Len tak budete mať istotu, že nenatrafíte na podvodných predajcov. Cestovná kancelária FISCHER má na mieste zmluvy s partnerskými spoločnosťami.

Prenajať vozidlo si môžete v spoľahlivej a častokrát aj lacnejšej autopožičovni. Vždy si pozorne preštudujte zmluvu o prenájme automobilu a informujte sa o poistení vozidla. Na požičanie auta postačí slovenský vodičský preukaz, vek minimálne 21 rokov a aspoň ročná prax v riadení motorových vozidiel.