Geografia Thajska

Kráľovstvo juhovýchodnej Ázie

Thajsko leží v srdci Zadnej Indie a zasahuje až k územiu Malajského polostrova. Sever krajiny je tvorený najmä horami, s najvyšším bodom Doi Inthanon, ktorý meria 2 576 metrov. Významné sú tu dve horské pásma. Prvé lemuje hranicu s Mjanmarskom a ťahá sa až k Malajskému polostrovu, druhé ide cez stred a má názov Phetchabun. Medzi obomi masívmi sa kľukatí rieka Čao Phraja, ktorá poskytuje dôležitú vlahu pre pôdu.

thajsko-Kto-by-netuzil-spoznat-carovne-pobrezie-Thajska.jpg

Oblasť okolo rieky patrí k najúrodnejším oblastiam v krajine. Hlavné mesto Bangkok leží práve tu. Východne od Phetchabun tečie mohutný veľtok Mekong, ktorý potom ďalej tečie na kambodžské územie.

Podnebie

Hlavná turistická sezóna trvá od polovice decembra do polovice januára, ideálne počasie tu vládne od januára do marca. Predtým je tu veľmi horúco s občasnými tropickými búrkami. Od októbra do polovice decembra panuje na ostrove najvlhkejšie počasie. December prináša výdatné dažde a východné pobrežie nie je vďaka silnému vetru vhodné na kúpanie.

Počas júla a augusta narastá počet návštevníkov, západná strana ostrova je však zmietaná letnými monzúnmi z pevniny. Prší veľmi výdatne, vždy však len niekoľko hodín. Priemerné teploty v zime sa pohybujú okolo 30 °C cez deň, v noci okolo 20 °C. V lete stúpajú denné teploty k 35 °C a nočné klesajú k 25 °C. Vlhkosť vzduchu je 66 – 80 %.