Pláže v Thajsku

Kam v Thajsku na pláž?

Každá z thajských destinácií má veľa pláží. Každá z nich ponúka niečo iné a na svoje si príde každý milovník slniečka aj zábavy. Nižšie nájdete prehľad tých najznámejších.

Pattaya

Pattaya už dlhé roky patrí medzi tradičné a obľúbené thajské letoviská. Je bezpochyby najrušnejším prímorským letoviskom už od čias vietnamskej vojny, kedy tu bolo vybudované stredisko pre oddych amerických vojakov. Pattaya sa nachádza približne 150 kilometrov juhovýchodne od Bangkoku na pobreží Thajského zálivu. Výhodou je rýchle spojenie z Bangkoku. Transfer z medzinárodného letiska v Bangkoku trvá necelé 2 hodiny.

Pláž Hat Pattaya

Centrálna Pattaya je najrušnejšou časťou, kde sa nachádza veľa hotelov, barov, obchodov, reštaurácií a nočných podnikov. Vzhľadom na svoj nočný život je centrálna Pattaya aj vyhľadávaným miestom sexuálnej turistiky. Pláž v tejto časti mesta je veľmi rušná a nepatrí k tým najčistejším v Thajsku.

thajsko-Plaze-na-ostrove-Khaolak.jpg

Pláž Jomtien Beach

Táto pláž sa nachádza v južnej časti Pattayi. Je vzdialená od centra mesta cca 15 minút jazdy. Tunajšia šesťkilometrová pláž je oddelená od hotelovej zóny pobrežnou komunikáciou. Kúpanie je príjemné, pláž je veľmi pekná, upravená. V dosahu sú obchody, reštaurácie a možnosti zábavy. 

Pláž Sattahip

Sattahip leží ešte južnejšie od Jomtien, do Pattayi je to cca 30 minút jazdy. Ak máte predstavu o dovolenke ako o pokojnom prostredí, tak ideálnym miestom na oddych je práve táto pláž. Na rozdiel od rušnej Pattayi sú tunajšie hotelové rezorty vybudované v štýle bungalovov a nízkopodlažných budov. 

Samui

Tretí najväčší thajský ostrov Samui patrí medzi najobľúbenejšie thajské destinácie. Len za hodinu letu z Bangkoku sa presuniete do skutočného tropického raja. Ostrov Koh Samui je súčasťou súostrovia 80 menších ostrovov, z ktorých 6 je obývaných. Tropický ostrov, pre ktorý je typická kokosová palma lemujúca väčšinu miestnych pláží, si získa srdce každého návštevníka.

Koh Samui však neponúka len pláže, krásne je aj vnútrozemie ostrova, ktoré je hornaté a zalesnené, nájdete tu aj malebné vodopády. Záujemcov o kultúru uspokojí 35 budhistických chrámov, ktoré sa na Samui nachádzajú.

K najznámejším patrí Wat Laem Saw či Wat Phra Yai – kláštor Veľkého Budhu alebo Wat Khunaram, kláštor s múmiou mnícha. Zaujímavosťou je, že na Koh Samui platí zákon, že žiadny hotel ani iná budova nesmie byť vyššia ako najvyššia palma na ostrove, čo je asi 30 metrov.

Pláž Chaweng Beach

Chaweng Beach je bezpochyby najslávnejšia pláž na ostrove. Nachádza sa na severovýchodnom pobreží kúsok od letiska. Je pomerne široká, má jemný biely piesok a veľmi pozvoľný vstup do mora. Jej dĺžka je okolo 7 kilometrov a dnes je veľmi rušným centrom s množstvom obchodov, reštaurácií, barov a nočných podnikov. Tunajšia piesočnatá pláž je lemovaná hotelovými rezortmi a plážovými reštauráciami. 

Pláž Lamai Beach

Druhá najpopulárnejšia pláž sa nachádza na juhovýchodnom pobreží. Dnes je veľmi obľúbeným strediskom turistov, nachádza sa cca 15 minút jazdy južne od Chawengu. Tunajšia atmosféra je očarujúca, nájdete tu krásnu pláž s bielym jemným pieskom aj príjemné reštaurácie, kde môžete ochutnať vynikajúcu thajskú kuchyňu. Neustále tu vyrastajú nové hotely, ale v porovnaní s oblasťou Chaweng nie v takej koncentrácii. 

Pláž Bophut Beach

Bophut Beach sa nachádza v severnej časti ostrova. Je asi 3 kilometre dlhá a má jemný svetlý piesok. Dodnes tu dýcha atmosféra pôvodnej rybárskej dediny. V okolí natrafíte na domy v tradičnom štýle aj vychýrené lokálne reštaurácie s typickou thajskou kuchyňou. V posledných rokoch tu vyrástlo množstvo nových hotelov, ktoré sú atraktívne aj nižšou cenou v porovnaní s inými thajskými turistickými destináciami. Každý piatok sa v tunajšej Fischerman Village koná najväčší trh na Samui. 

Pláž Mae Nam Beach

7 km dlhá pláž sa nachádza v severovýchodnom cípe ostrova. Má farbu bielej kávy a piesok je tu skôr zrnitý. Pred slnečnými lúčmi sa tu môžete ukryť pod jednu z mnohých kokosových paliem. Nachádzajú sa tu drahé luxusné hotely, ale aj lacnejšie možnosti ubytovania. Niekoľko reštaurácií aj obchodov tu nájdete, ale za prípadným nočným životom a zábavou musíte ísť do Chawengu. 

Pláž Thongson Bay Beach

Pláž v severovýchodnom cípe ostrova 600 metrov dlhá, veľmi tichá. Voda je tu úžasne čistá, a keďže sa pláž nachádza ďaleko od mestečiek a dedín, navštevujú ju takmer výlučne hostia z miestnych hotelov. 

Khaolak

Oblasť Khaolak je právom považovaná za jednu z najkrajších častí Thajska vďaka nádherným plážam a tropickej vegetácii. Khaolak leží na pevninskej časti približne hodinu a pol jazdy z medzinárodného letiska na ostrove Phuket. Mestečko Khaolak sa nachádza v provincii Phang Nga, ktorá ponúka nespočetné množstvo prírodných krás. Patrí medzi ne aj súostrovie Similan, kde nájdete jedni z najkrajších potápačských lokalít na svete. Provincia Phang Nga má zaujímavé vápencové pohoria a skalné útvary, zabudnúť nesmieme ani na atraktívne národné parky.

Pláž v Khaolak

Tunajšia pláž je takmer 10 kilometrov dlhá, s jemným svetlým pieskom, lemovaná bohatou tropickou vegetáciou. Väčšina tunajších hotelov je vybudovaná v thajskom štýle, nenájdete tu žiadne výškové budovy.

Phuket

Ostrov na západnom pobreží Thajska je s pevninou spojený mostom. Ostrov s rozlohou cca 800 kilometrov štvorcových je typický vápencovými útesmi, skalnatými polostrovmi a kilometrami piesočnatých pláží.

Ak uprednostňujete rušnú dovolenku, tak ideálnym miestom pre pobyt bude bezpochyby letovisko Patong. Toto stredisko je najväčším a najstarším plážovým strediskom. Nájdete tu množstvo obchodov, barov, reštaurácií a možností zábavy. Rušný nočný život tu pulzuje do skorých ranných hodín. Ak ste priaznivcami pokojnej dovolenky a od rušného sveta si túžite oddýchnuť, tak pre vás bude vhodným miestom oblasť Mai Kao či Kamala.

Pláž Patong Beach

Patong Beach je asi najznámejšia pláž na ostrove, hoci nie je najkrajšia. Je tri kilometre dlhá, miestami dosť široká, a lemuje ju pás hotelov – tie sú ale od pláže oddelené pomerne rušnou pobrežnou komunikáciou – obchody a reštaurácie. Pri tejto pláži sa tiež koncentruje nočný život s množstvom barov a reštaurácií – nie náhodou sa Patong niekedy prezýva aj "Malá Pattaya". Práve vďaka veľkej koncentrácii podnikov, obchodov a hotelov, a tým aj turistov, je táto pláž veľmi rušná.

Pláž Kamala

Pokojná pláž s relatívne miernym vstupom do mora, zlatistým pieskom a modro sfarbenou vodou. Vďaka pozvoľnému vstupu do mora je vhodná aj pre rodiny s deťmi.

thajsko-Nadherna-thajska-plaz-Kamala.jpg

Pláž Karon Beach

Táto pláž je pomenovaná podľa mestečka, ktoré lemuje pláž po celej jej dĺžke zhruba 4 kilometrov. Snahou miestnych úradov je zachovať ju ako miesto pre pokojnú rodinnú dovolenku s maximálnym potlačením sexturizmu. Všetky hotely sú od pláže oddelené cestou, nájdete tu aj krčmičky a reštaurácie, skôr však v severnej časti.

Pláž Kata Beach

Príjemná a relatívne pokojná pláž s bielym pieskom a pokojnou vodou. Pláž je široká a kľukatá a skladá sa z dvoch pláží – Kata Yai (Veľká Kata) a Kata Noi (Malá Kata). Nájdete tu čisté a pokojné more a oveľa väčší pokoj než na Patongu. Je tu dostatočný počet hotelov a rezortov, reštaurácií, barov a klubov. Opäť ale pozor – hotely od pláže oddeľuje cesta.

Pláž Mai Kao

V tejto oblasti nájdete skôr drahšie hotely. Samotná pláž je trochu strmšia, so svetlo žltým pieskom, more tu môže byť zradné, najmä v období monzúnov.

Phi Phi

V prípade Phi Phi nejde len o jeden ostrov, ale o súostrovie šiestich menších ostrovčekov, z ktorých hlavné sú Ko Phi Phi Don a Ko Phi Phi Leh. Nájdete tu úžasné pláže, nádherne smaragdovo zelené more, vysoké kopce aj bujnú tropickú vegetáciu. Phi Phi je skutočný tropický raj. Prepraviť na Phi Phi sa dá loďou z Phuketu aj z Krabi.

Pláž Laem Tong Beach

Dlhá a široká biela piesočnatá pláž, ktorú nájdete v severnom cípe východného pobrežia. Nevedie sem žiadna cesta, do oblasti sa dá dostať jedine loďou.