1. Fischer.sk
  2. Thajsko
  3. Dôležité informácie

Thajsko - Dôležité informácie

thajsko-Thajske-kralovstvi-ma-dlouhou-a-bohatou-historii.jpg

Štátne zriadenie

Predtým bolo Thajsko známe pod názvom Siam. Dnes je konštitučná monarchia spravovaná vojenskou juntou, ktorá má v krajine značný vplyv.

Jazyky

Úradným jazykom v krajine je thajčina. V Bangkoku, vo väčších mestách a turistických centrách ovláda časť obyvateľstva angličtinu.

Časový posun

V Thajsku je časový posun + 5 hodín, v zimnom období + 6 hodín.

Mena a peniaze

Mena

Menovou jednotkou je Baht (THB), 1 THB=100 satangov.

Kreditné karty

Medzinárodné hotely a väčšie thajské podniky prijímajú väčšinu kreditných kariet. Mnohé zariadenia, ako sú supermarkety a obchodné domy, si berú 3% až 5% príplatok za platbu kreditnou kartou (nad rámec akýchkoľvek poplatkov vyberaných vašou spoločnosťou vydávajúcou kreditné karty). Najčastejšie prijímanými kartami sú MasterCard a Visa, nasleduje American Express.

Zmenárne, banky

Oficiálne je v Thajsku možné platiť iba miestnou menou. Niektoré subjekty s väzbou na turizmus však prijímajú aj USD alebo Euro (hotely, rezorty, cestovné kancelárie). V drvivej väčšine prípadov možno tiež platiť kreditnou kartou. Neodporúčame platiť v reštauráciách alebo hoteloch eurom alebo dolárom. Vždy je to pre vás veľmi nevýhodné! Plaťte vždy len thajskými bahtmi.

V Thajsku existuje dostatočne hustá sieť oficiálnych zmenární aj bankomantov. Rozdiel medzi kurzami oficiálnych a "neoficiálnych" zmenární je minimálny.

Kontakty na úrady 

thajsko-Ceske-velvyslanectvi-v-Thajsku-najdete-v-metropoli-Bangkoku.jpg
Veľvyslanecto Slovenskej republiky v Thajsku

YWCA Building, 9-th Floor, South Sathorn Road 25, Bangkok 10 120, Thajsko, Thajsko
Tel.: +66 26773445
Fax: +66 26773447
Mobil: +66 816174611 (pohotovostný mobil)
E-mail: emb.bangkok@mzv.sk
Web: https://www.mzv.sk/web/bangkok

Zdravotná starostlivosť

Pri zdravotných problémoch rieši zvyčajne nemocnica všetko priamo s vašou poisťovňou.
 
Vy odovzdáte všetky údaje kompetentným pracovníkom nemocnice. Pokiaľ nie je rozsah vášho ošetrenie vážnejšieho charakteru a poplatok nepresiahne cca 5 000 THB, platí sa zákrok v hotovosti. Pre poisťovňu následne dostanete potvrdenie a ďalšie doklady potrebné pre spätné preplatenie poisťovňou. V turistických centrách sú nemocnice na veľmi dobrej úrovni.

Colné predpisy

Do Thajska možno bezcolne dovážať veci osobnej potreby neobchodného charakteru v primeranom množstve. Je zakázané dovážať elektronické cigarety a nie je povolené ich ani užívať. Za nedodržanie hrozí zabavenie a pokuta. Ďalej je zakázané dovážať a vyvážať narkotiká, obscénne materiály a publikácie. Zakázaný je aj vývoz výbušnín. Medzi druhy tovaru, ktorých dovoz a vývoz je obmedzený, patria strelné zbrane a strelivo, komunikačné zariadenia a príručné krátkovlnné vysielačky s prijímačom, rastliny a ich časti, zvieratá, kozmetické výrobky, vodné živočíchy, napr. pirane. Obmedzený je tiež vývoz starožitností, napodobenín Budhu (s výnimkou menších kusov bežne predávaných pri stánkoch) a náboženských predmetov, divokých a domácich zvierat. Dovoz cudzích mien je limitovaný čiastkou do 20 000 USD, nad ňu sa musí hotovosť deklarovať.

(Aktualizované podrobnosti nájdete na webových stránkách MZV o Thajsku.)