1. Fischer.sk
  2. Thajsko
  3. Kuchyňa a reštaurácie

Thajská kuchyňa

Thajské jedlá Thajské jedlá

Synonymom thajskej kuchyne je jednoduchosť. Väčšina pokrmov sa pripravuje obdivuhodne krátky čas. Zelenina, mäso aj korenie si tak ponechá všetky vitamíny a lahodnú chuť. Základom pokrmov je silno rozpálený palmový alebo sójový olej.

Do panvice Wok sa potom postupne pridáva korenie, voda a zvyšné prísady. Zeleninu a nadrobno nakrájané mäso Thajčania smažia alebo silno varia len niekoľko minút. Ďalšou nepostrádateľnou pochutinou je chilli. Používa sa v akejkoľvek podobe a úplne do všetkého. V Thajsku sa pestuje niekoľko sto druhov chilli. Jeho výhodou je, že na rozdiel od ostatných paprík nezničí chuť pokrmu.

Polievka Tom Yam

Klasická pikantná kyslá polievka. Skvelú kombináciu tu tvoria krevety, citrónová tráva, zelenina, huby a, samozrejme, zázvor. Polievky sú v Thajsku veľmi obľúbené, väčšinou sa podávajú ako hlavné jedlo s ryžou. 

Ryža – tradičný pokrm

Základnou potravinou v thajskej kuchyni je, samozrejme, ryža. Keď sa tu ľudia zvolávajú k stolu, hovoria "je čas jesť ryžu". Natrafiť môžete na niekoľko druhov ryže. 

Jasmínová ryža

Prvotriedna dlhozrnná ryža pochádzajúca zo stredného až južného Thajska. Ryža nie je parfumovaná po jazmíne, má skôr orechovo jemnú chuť.

Čierna lepkavá ryža

Táto ryža sa pre svoju výraznú orechovú arómu používa na prípravu sladkých pokrmov. Kombinuje sa najčastejšie s medom a kokosovým mliekom.

Lepkavá ryža

Tento druh pochádza zo stredného až severovýchodného Thajska. Ryža je veľmi lepkavá a hojne používaná.

Thajské nápoje

V Thajsku sú veľmi obľúbené nápoje z mixovaného ovocia a vody. Tradičný je džús z cukrovej trstiny alebo čerstvo lisovaná šťava z pomarančov. Ak patríte medzi milovníkov čaju, môžete si tu vybrať z čierneho indického a zeleného čínskeho čaju. V Thajsku sa dá kúpiť pivo v troch miestnych značkách Singha, Kloster a Amarit. Obľúbené sú aj liehoviny ako ryžová whisky miešaná s minerálkou alebo colou, podávaná s ľadom a limetkovou šťavou. Podobným, ale lacnejším nápojom je tzv. biely likér. Alkohol je vo všeobecnosti v Thajsku pomerne drahý.

Kde sa najesť?

v Thajsku je množstvo lacnejších aj luxusných reštaurácií, najmä vo veľkých mestách a turistických centrách. Na uliciach vždy zoženiete niečo menšie len tak do ruky. Výber je obrovský a možností nepreberné množstvo.