1. Fischer.sk
  2. Thajsko
  3. Praktické informácie

Praktické informácie

Prepitné Thajčania

Vo väčšine thajských reštaurácií nie je zvykom dávať prepitné. Ak však cenu zaokrúhlite alebo pridáte 20 bahtov navyše, prejavíte tým veľkú ústretovosť. 15% až 20% prepitné v menších reštauráciách prekvapí, v luxusných podnikoch sa očakáva.

Elektrický prúd

V Thajsku je potrebné použiť špeciálne adaptéry, ktoré sa dajú kúpiť v každom obchode s elektrickými potrebami. V zásuvkách je zavedený striedavý prúd s napätím 220 V/50 Hz. S vlastnými elektrickými spotrebičmi by preto návštevníci nemali mať žiadny problém.

Voda

Voda je všade v Thajsku chemicky upravovaná a veľmi lacná pitná voda sa dá dostať na každom kroku. Odporúčame však kupovať kvalitnú balenú vodu.

Kriminalita

Pri pobyte v Thajsku odporúčame dbať na zvýšenú opatrnosť. Varovanie sa týka prevažne ciest do moslimských provincií Yala, Pattani a Narathiwat. Určité riziko predstavuje aj cestovanie do ostatných pohraničných oblastí. Pri pohybe po Thajsku je potrebné vyhnúť sa akýmkoľvek demonštráciám, ktoré sa z času na čas vyskytujú v Bangkoku aj mimo neho. Výrazné varovanie sa vzťahuje na prechovávanie aj užívanie akýchkoľvek drog. Postihy sú v krajine veľmi vysoké vrátane trestu smrti a doživotia.

Thajsko

Thajsko je budhistická krajina a podobizne Budhu sú tu posvätné. Ak sa ktokoľvek (vrátane cudzincov) dopustí svätokrádeže, je potrestaný väzením. Pri návšteve budhistických chrámov a pamiatok je potrebné mať vhodné oblečenie. Nie sú povolené minisukne, odhalené ramená a krátke nohavice. Pred vstupom do chrámových miestností sa musíte vyzuť.

Krádeže 

Svoje cennosti majte vždy pod dohľadom mimo dosahu potenciálnych zlodejov. Vreckári sa často vyskytujú v turistických oblastiach a priamo na rušných uliciach okrádajú cestujúcich. 

Nikdy a nikde nedávajte do zálohy svoj cestovný pas. Odporúčame mať vytvorené kópie či skeny svojich pasov s vízom a mať ich prístupné z internetu. Zjednoduší to vašu situáciu pri prípadnej strate alebo krádeži cestovného dokladu. 

Trezory v hoteli

Väčšina moderných hotelov má izby vybavené vlastnými trezormi. Ak sa vo vašej izbe tretor nenachádza, určite bude k dispozícii na recepcii hotela. Je vhodné uschovať v ňom cennosti pred odchodom z budovy. Pre istotu vždy preskúšajte, či sú hotelové sejfy uzavreté.

Opaľovanie v Thajsku Thajské pláže

Čo sa týka opaľovania, asi netreba pripomínať, že bez krému s vysokým faktorom si dovolenku určite nespríjemníte. Že sa neopálite aj cez opaľovací krém v Thajsku určite nehrozí, ale že sa bez krému spálite, je takmer isté.
 
Dámy, ktoré nechcú mať opálené ramienka od plaviek upozorňujeme, že opaľovanie "hore bez" sa tu nestretáva s pochopením. Áno, v prípade niektorých hotelov sa to môže tolerovať, nespoliehajte sa však na to. Aj bikiny a tangá sú už takmer na hrane slušnosti. V lepšom prípade vás za neuvedomelosť môžu napomenúť, v horšom hrozí pokuta, ale aj vysvetľovanie na polícii.
 
Nezabúdajte, že Thajčania to nemusia chápať, ak sa budete chcieť fotiť s akýmkoľvek vyobrazením Budhu v provokatívnych pózach. Pre Thajčanov je budhizmus veľmi dôležitý a akékoľvek nemiestne správanie sa netoleruje.