Doprava v Thajsku

Taxi v Thajsku Taxi v Thajsku

Podľa zákona musí byť cena za jazdu taxíkom v Thajsku účtovaná podľa taxametra. Turistom sa často stáva, že ich vodič odmietne viezť so zapnutým taxametrom. Ak sa dostanete do podobnej situácie, odmietnite jazdu a vyhľadajte iné vozidlo.

Vodiči taxíkov vás tiež môžu odmietnuť v prípade, ak je hustá premávka a vy chcete cestovať do vzdialenejšej destinácie za mestom. V Thajsku môžete na prepravu využiť aj malé pick-upy nazývané songtaews alebo typickú tuk-tuk jazdu na motorovej trojkolke, prípadne na podobnom princípe fungujúci samlor, ktorý však vodič poháňa šliapaním.

Autobusová doprava

Autobusy sú v krajine najlacnejšou a najrýchlejšou dopravou do vzdialených destinácií. Časté sú tu však dopravné nehody, preto buďte pri plánovaní svojej cesty obozretní. K dispozícii sú súkromné alebo štátne linky a vyberať je možné z klimatizovaných alebo neklimatizovaných autobusov.

Linky na dlhšie vzdialenosti zvyčajne odchádzajú večer, aby do destinácie prišli v ranných hodinách. Môžete sa rozhodnúť pre služby VIP autobusov, ktoré majú 36 miest (komfortnejšie aj 24). Vyššie náklady vyváži pohodlie. Vo všeobecnosti je autobusová doprava výhodnejšia na krátke vzdialenosti.

Vlaky

Cestovanie vlakom je pohodlný spôsob dopravy po Thajsku. Opatrní však buďte na veľkých dopravných uzloch, predovšetkým pokiaľ ide o vašu batožinu a osobné veci. Toalety, telefónne búdky, zmenárne, bankomaty a občerstvenie sú značené prehľadnými ukazovateľmi, čo vám v týchto rušných miestach uľahčí orientáciu. V okolí stanice nájdete aj malé pohodlné obchodíky. Z veľkých dopravných uzlov mieria spoje do vzdialených miest krajiny.

Prenájom áut

Thajské veľkomestá

Prenájom auta v Thajsku je jednoduchý, šoférovanie je však už iná vec. Najmä v Bangkoku je šoférovanie veľmi ťažké kvôli množstvu jednosmerných ciest, chýbajúcemu alebo nesprávnemu značeniu a všadeprítomným kolónam, ktoré sú často veľmi frustrujúce. Mimo veľkých miest je situácia lepšia, ale nebezpečenstvo sa skrýva v miestnych vodičoch. Tí nerešpektujú pravidlá cestnej premávky a ich vodičské skúsenosti sú veľmi pochybné.

Turisti sa musia rýchlo prispôsobiť miestnym zvykom a predovšetkým jazde vľavo. Automobil si môžete požičať v ktorejkoľvek požičovni. Vodiči sú povinní mať medzinárodný vodičský preukaz. Ceny prenájmu automobilov na Koh Samui sú až o 50% lacnejšie ako napr. v Bangkoku.

Čerpacie stanice sa nachádzajú popri diaľniciach a v mestách po celej krajine. Na motocykli nikdy nejazdite bez prilby. Pozor si dávajte pri požičiavaní dopravných prostriedkov (najmä motocyklov a vodných skútrov). Pri vrátení často dochádza k vymáhaniu vysokého odškodného za údajné alebo skutočné poškodenie. Odporúčame akýkoľvek prenájom dopravného prostriedku konzultovať, ak je k dispozícii, so sprievodcom alebo delegátom na mieste.

Dopravné predpisy

Maximálna povolená rýchlosť v mestách je 60 km/h, mimo mesta 80 km/h, na diaľnici 80 – 90 km/h. Červené a biele čiary na cestách v mestách znamenajú zákaz parkovania. V menších mestách je možné parkovať v podstate kdekoľvek, kde nebudete brániť prechodu. Thajsko je neslávne preslávené svojím nerešpektovaním pravidiel prevádzky. Uprostred dvojprúdovej komunikácie sa nachádza neviditeľný pruh, ktorý však každý využíva podľa seba. Je teda bežné, že na dvojprúdovej ceste stretnete štyri autá vedľa seba.