Sicílska fauna a flóra

Sicília má veľmi rozmanitú prírodu, vrátane sopečných oblastí. Na ostrove sa nachádzajú prírodné parky, rezervácie, chránené krajinné oblasti, mokrade aj morské chránené oblasti. Liparské ostrovy napríklad patria na zoznam UNESCO, vulkanická krajina je tu unikátna.

Vďaka horúcemu stredomorskému podnebiu sa na Sicílii darí pestovaniu ovocia na čele s citrusmi, olivami, viničom a zeleninou. Dominantným rysom krajiny sú nízke kríky, borovicové háje a cyprusové lesíky. Flóra je najbohatšia pri pobreží, najvyššie horské oblasti sú holé skaly bez porastu.

Za delfínmi a plameniakmi na Sicíliu

Na sicílskej pevnine dnes žije minimum pôvodných druhov, zato more ich je plné. Keď budete mať šťastie, pod hladinou uvidíte pestrú škálu živočíchov, medzi nimi napríklad pestrofarebné ryby, ale aj morské hady, pavúky, delfíny alebo tuniaky.

sicilia-Bohata-vegetacia-Stredomoria.jpg

Sicília je aj úžasným miestom na pozorovanie vtáctva. Žije tu 315 druhov vtákov. Na začiatku jari prelieta nad Messinskou úžinou 30 000 až 40 000 dravcov. 40 druhov sa tu vyskytuje trvalo. Dubové a borovicové lesy sú domovom pre kuroptu horskú alpskú, oblasti salín a mokradí na juhovýchode ostrova majú ideálne podmienky pre mnoho druhov sťahovavých vtákov. Zimujú tu napr. ibis hnedý, kalužiak štíhly, pobrežník malý, šišila bielohlavá alebo čajka čiernohlavá. Na Sicílii a okolitých ostrovoch sa môžete stretnúť s plameniakmi, volavkami, lyžičiarmi, kačicami, prieložníkmi a množstvom ďalších druhov.Na neďalekých Liparských ostrovoch severne od Sicílie sa vyskytuje napríklad víchrovník plavý či sokol ostrovný.