Doprava po Sicílii

sicilia-Na-Liparske-ostrovy-sa-dostanete-predovsetkym-lodou.jpg
Okrem leteckej prepravy (medzinárodné letisko Catania Fontanarossa na východe alebo Trapani Birgi na západe) je hlavným prístupom na ostrov trajekt cez Messinskú úžinu z Villa San Giovanni do Messiny. O výstavbe mosta cez úžinu, ktorý by sa stal najdlhším visutým mostom sveta, sa hovorí už takmer 150 rokov. Projekt bol pre početné protesty zatiaľ pozastavený, hoci na kalábrijskej strane sú už hotové niektoré prípravné práce.

K dlhoročným ekonomickým problémom je potrebné pripočítať aj extrémnu technologickú náročnosť. More je tu v najplytšom mieste hlboké 72 metrov a oblasť sužujú zemetrasenia, z ktorých najhoršie spustošilo v roku 1908 Messinu a Reggio di Calabria. Naďalej teda väčšina návštevníkov Sicílie pripláva na lodiach po stopách Odyssea, ktorý tu bojoval s obludami Skyllou a Charybdou, číhajúcimi každá na jednej strane Messinskej úžiny.

Ak budete chcieť Sicíliu trochu spoznať, najlepšie je požičať si auto. Do väčších miest sa dostanete autobusom, do niektorých dedín už by ste ale mohli mať problém. Príliš neodporúčame využívať na cestovanie vlaky, bývajú pomalé a často nie príliš spoľahlivé.

Taxi

Na Sicílii jazdia vozidlá taxi bielej farby. Cestovanie taxíkom nie je rozhodne lacná záležitosť. Vo väčšine prípadov sa účtujú extra príplatky za jazdu večer, batožinu navyše, cestu na letisko atď. Jazda po meste vás vyjde asi na 10 až 15 eur.

Autobusy

Výhodou autobusovej dopravy je jej cena a relatívne dobrá dostupnosť vo všetkých veľkých mestách. Poteší tiež doprava priamo do centra, vlakové stanice, naopak, bývajú na Sicílii od neho často okolo jedného kilometra vzdialené. Doprava je väčšinou obmedzená v popoludňajších hodinách a v nedeľu, kedy spoje takmer nejazdia.

Prenájom automobilov

Cestovná kancelária FISCHER zabezpečuje prenájom áut prostredníctvom zmluvnej autopožičovne za cenovo výhodných podmienok. Informácie o možnostiach prenájmu vozidiel a cenách vám poskytne delegát, ktorý vám zabezpečí aj rezerváciu a odovzdanie vozidla a odporučí zaujímavé miesta a vhodné cesty.

Cestné predpisy na Sicílii

Na diaľniciach je maximálna povolená rýchlosť 130 kilometrov za hodinu, mimo nich 110 km/h a v obci 50 km/h. Ďalšie dôležité pravidlá cestnej premávky na Sicílii:

  • Jazdí sa vpravo
  • Predbieha sa vždy len z ľavej strany
  • V aute musí byť pripútaní všetci cestujúci
  • Rozsvietené svetlá všade mimo obce sú povinné
  • Počas jazdy je zakázané telefonovať

Majte na pamäti, že mimo veľkých miest nie je dopravné značenie stopercentné. Veľa ukazovateľov a značiek chýba, preto dostať sa na niektoré miesta závisí skôr od šťastia alebo od osobnej satelitnej navigácie.