Športujte, nakupujte a bavte sa na Sicílii

sicilia-Pocas-potapania-si-uzite-bohaty-podmorsky-svet.jpg

Inšpirujte sa naším stručným prehľadom, ako si na Sicílii čo najlepšie užiť dovolenku. Na turistov tu myslia takmer na každom kroku, preto je z čoho vyberať.

Športom ku zdraviu

Pešia turistika

Sicília sa pýši chránenými oblasťami, desiatkami prírodných aj morských rezervácií. Možností, kam sa pozrieť, určite nie je málo. Kúpte si mapu v turistickom centre a vyberte si podľa svojich možností a fyzických schopností najvhodnejšiu trasu. K najkrajším oblastiam patrí napríklad Parco Naturale Regionale delle Madoniu, Parco Fluvial dell'Alcantara a, samozrejme, Parco dell'Etna okolo najväčšej talianskej sopky. Spoznávanie jedinečných prírodných krás tu môžete spojiť aj s ochutnávkou domáceho vína a medu.

Potápanie a šnorchlovanie

Ideálne miesto a najlepšie podmienky na objavovanie bohatého podmorského sveta sú pri Liparských ostrovoch, na Ustici a pri ostrove Isola Bella.

Cyklistika

Urobte si na bicykli výlet k Etne, trasy sú možno trochu náročnejšie, no o to zaujímavejšie zážitky zaručujú.

Vodné športy

Sicília nepatrí k destináciám, ktoré sú vychýrené vodnými športmi. Na plážach však, samozrejme, centrá vodných športov fungujú a pre spestrenie leňošenia na pláži sú úplne dostačujúce.

Nakupovanie a míňanie nie je na Sicílii problém

Za nákupmi je na Sicílii najlepšie vyraziť na tržnice. Skúste napríklad Mercato del Capo v Palerme alebo rybí trh la Pescheria v Katánii. Menšie trhy sú v každom väčšom meste, v ktorých nechýbajú ani supermarkety a množstvo ďalších nákupných príležitostí.

Suveníry

Určite sa pozrite po typických sicílskych výrobkoch a miestnych špecialitách, z jedla aj pitia je určite čo vyberať. Na ostrove má tradíciu tiež keramika, ktorú nakúpite "pri zdroji" v mestách Caltagirone, Santo Stefano, di Camastra alebo vo Sciacce. Najmä dámy by mohli zaujímať ručne vytvárané šperky z Trapani a Cefalù alebo čipky a výšivky, ktoré sa vyrábajú v Palerme, Taormine a Erice. Ak si potrpíte na naozaj originálne darčeky, odporúčame rytierske bábky alebo modely pravých sicílskych povozov. Niečo také majú len tu.

Jedlo

Informácie o typických sicílskych jedlách a nápojoch nájdete v sekcii „Gastronómia“. Za najlepšími reštauráciami odporúčame vyraziť do Palerma. Doprajte si sicílsku klasiku, najmä morské plody. K jedlu si dajte miestne dezertné víno, spoznáte sami, že je vynikajúce, a na záver kávu. S tou našou sa nedá porovnať!

V reštauráciách je prepitné spravidla už zahrnuté v cene, v prípade, že budete nadmieru spokojní, nechajte obsluhe jedno euro za každú osobu.

Divoká zábava a nočný život po sicílsky

Ak si budete chcieť užiť večer so všetkým, čo k nemu patrí, a pri ktorom nebude chýbať dostatočné množstvo vína a možnosti tancovania, vyrazte do centra väčších miest. Zábavu podobnú party na Ibize ale nečakajte. Sicília je skôr o príjemnom posedení a dobrom jedle, typických príjemných krčmičkách a jedinečnej ostrovnej atmosfére.

Prehľad talianskych národných sviatkov si môžete pozrieť tu.