Vyberáme to najlepšie zo sicílskych pláží

sicilia-Plaze-k-letnej-dovolenke-pri-mori-neodmyslitelne-patri.jpg
Sicíliu obmýva trojica morí, Tyrhénske na severe, Iónske na východe a Stredozemné na juhozápade. Všetky sú dokonale priezračné a čisté; veľa pláží, najmä v okolí Etny, má tmavšie sfarbený sopečný piesok, a teda aj temnejšie, modro sfarbené more, vhodné zvyčajne na šnorchlovanie a potápanie.

Keďže sa tu do mora nevlievajú takmer žiadne rieky, je more slanšie a chýbajú najjemnejšie sedimenty, teda pláže sú síce často piesočnaté, avšak tvorené skôr hrubším pieskom až kamienkami. Nájdete však aj úseky skalnaté. Pláže sú v priemere 20-30 m široké, na mnohých súkromných je možné využiť plážový servis, prakticky všade sú však bez problémov k dispozícii aj pláže voľné.

Vstup do mora je až na výnimky skôr pozvoľný, v mori nežijú žiadne nebezpečné živočíchy. Na plážach sa nachádzajú bary, sprchy, toalety, požičovne windsurfingov, lodičiek a vodných bicyklov, ihriská na plážový volejbal a ďalšie vybavenie.

Kúpanie hore bez je síce u cudzincov bežné (zvlášť na ostrovoch), ale samotné Sicílčanky ho nepraktizujú a v menej turistických oblastiach tým môžete vyvolať verejné pohoršenie. Riaďte sa v podobných situáciách príkladom okolia. Neodporúčame vám ani prechádzať sa v bikinách alebo skromnom oblečení po uliciach v okolí pláže.

Pláže Kyklopskej riviéry

Odporúčame pozrieť sa do oblasti na pomedzí Katánie a Taorminy, nazývanej Kyklopská riviéra. Pláže sú tu skôr kamienkové, o to je však more čistejšie a priezračnejšie. Jedinečnú atmosféru navyše dokresľuje aj pohľad na majestátnu sopku Etnu. Malou daňou za neopakovateľné panorámu a jedinečné prostredie sú miestne ceny, častokrát naozaj prehnane vysoké. Piesočnaté pláže môžete navštíviť medzi Katániou a Syrakúzami.

Veľmi príjemné sú pláže na juhu ostrova pri mestách Ragusa a Modica, kde je bonusom navyše absencia masovej turistiky. Chodia sem takmer výlučne Taliani. Za návštevu určite stojí oblasť San Vito Lo Capo na severozápade neďaleko mesta Trapani, kde sa nachádza krásna piesočnatá pláž v tvare polmesiaca.

Za plážami do Palerma aj na Lipary

Ak budete mať čas nielen na kúpanie a opaľovanie, ale napríklad aj na prechádzku či prehliadku mesta, pozrite sa do Palerma. Možno tu stretnete viac záujemcov o spoznávanie miestnej, nie výlučne mafiánskej histórie, určite však nebudete ľutovať. Ďalšie výnimočné pláže Sicílie sú napríklad čierna sopečná pláž Forgia Vecchia na Stromboli a pláž Campobianco v Lipari s prírodnými pemzovými šmykľavkami.