Fauna a flóra v Chorvátsku

Limski-fjord-na-Istrii.jpg

V pobrežných oblastiach Chorvátska sa i napriek vysokej koncentrácii ľudských obydlí darí vysokému počtu živočíchov. Typickým znakom je rôznorodosť voľne žijúcich, často endemických druhov a jedinečná druhová pestrosť motýľov. K tunajším zvláštnostiam patria napríklad šakali obývajúci polostrov Pelješac. Na ostrove Mljet zasa žije šelma mungo, dovezená z Indie, aby chytala a hubila premnožené hady.

Vo vnútrozemí môžete natrafiť na zajacov, jarabice, tetrovy, líšky, jazvece a kuny. Hojne sa vyskytuje medveď, vysoká a čierna zver. Na pastvinách je rozšírený chov oviec.

Zvieratá jadranských vôd

Na Jadrane sa darí zástupcom stredomorskej fauny. More je domovom takmer 380 druhov rýb, z ktorých väčšina, napríklad sardely, tuniaky a makrely, patrí k takzvaným modrým rybám (plava riba). Biele ryby (bijela riba) sú zastúpené sultánkou nachovou či parmicou šedou.

Z hlavonožcov sa v Jadranskom mori vyskytujú kalmáre, sépie a chobotnice, z mäkkýšov slávky jedlé a ostranky jadranské. Ustrice sa v ostatnom čase chovajú umelo na vyhradených miestach v mori, napríklad v Stonskom zálive preslávenom mimoriadne čistou vodou.

Bohatá jadranská flóra

Rastlinstvo chorvátskeho Jadranu je typicky stredomorské. Prevláda stále zelená vegetácia, avšak súvisle rastúce listnaté lesy sú zastúpené málo. Vo výške okolo 300 metrov nad morom sú rozšírené najmä kroviny a zakrpatené stromy ako borievka, rozmarín, vavrín a dub. Od 300 metrov nad morom začínajú prevažovať riedke porasty tvorené kermi kručinky, vavrínu alebo šalvie lekárskej.

K bežným drevinám patria rôzne druhy borovíc a časté sú i okrasné rastliny ako palmy, agáve, oleandre, aloe alebo cyprušteky privezené zo subtropického pásma. V tomto smere vyniká arborétum Trsteno pri Dubrovníku, kam chorvátski kapitáni zo svojich zámorských ciest po celom svete dovážali a vysádzali rastliny, kry a dreviny.

Plitvicke-jazera-su-najznamejsou-chorvatskou-prirodnou-rezervaciou.jpg

Chorvátske ovocie, zelenina a víno

Typickou pestovateľskou oblasťou je delta rieky Neretvy a okolie Dubrovníka. Darí sa tam zelenine a citrusom, z ktorých najpopulárnejšie sú najmä mandarínky a pomaranče, ďalej broskyniam, marhuliam, kiwi, olivovníkom a figovníkom. Pre ostrov Hvar sa typickými stali rozsiahle porasty levandule.

Veľmi rozšírenou plodinou celého chorvátskeho prímoria je vinič hroznorodý. Vysoko oceňované sú biele vína, niektoré regióny sa preslávili obzvlášť kvalitným červeným vínom.