Pláže robia dovolenku aj v Chorvátsku

Chorvátske pobrežie je mimoriadne členité, iba jediná krajina v Európe – Nórsko – má brehy ešte členitejšie. Tiahne sa od mysu Savudrija na severe k mysu Oštri na juhu krajiny. Pobrežná čiara pevniny je dlhá 1 777 kilometrov, pobrežná čiara ostrovov má dokonca 4 058 kilometrov.

Tu nájdete snáď všetky typy pláží: piesočnaté, kamienkové aj skalnaté. Viac ako sto z nich a dvadsať marín je ocenených prestížnou Modrou vlajkou. Ktoré patria medzi najznámejšie, najkrajšie a najvyhľadávanejšie?

Plaz-Baska-v-Chorvatsku.jpg

Punta rata

Nádherná pláž s bielymi kamienkami pri letovisku Brela. Početné borovice, na mnohých miestach poskytujúce príjemný tieň, podnietili vznik tunajšieho reklamného sloganu „S hlavnou v tieni, telom na slniečku a nohami vo vode“.

Zlatni rat

Táto preslávená kamienková pláž v stredisku Bol na ostrove Brač zdobí snáď každý chorvátsky propagačný materiál. Má tvar „kosy“ a na jej špičke sa kamienky presýpajú vždy tým smerom, do ktorého fúka vietor a prichádzajú vlny.

Zrće

Zásluhou obrovského množstva diskoték a barov je táto pláž na ostrove Pag označovaná za „chorvátsku Ibizu“. Chodí sem obrovské množstvo mladých ľudí, aby si užili nekonečnú zábavu.

Gornja Vala

Jedna z najkrajších pláži na Jadrane sa rozprestiera pri letovisku Gradac na Makarskej riviére. Tvorí ju piesok, kamienky a nad ňou sa skláňajú borovice, ktoré vytvárajú príjemný tieň.

Veli Žal

Kamienková pláž ťahajúca sa vzátoke Sunčana Uvala pri stredisku Mali Lošinj na ostrove Lošinj. Vzhľadom k pozvoľnému prístupu do mora je veľmi vhodná pre rodiny s deťmi.