1. Fischer.sk
  2. Chorvátsko
  3. Praktické informácie

Praktické informácie o Chorvátsku

Opalovanie-v-Dalmacii.jpg

Chorvátsko je síce najbližšou prímorskou lokalitou Slovenskej republiky, napriek tomu odporúčame prečítať si základné informácie, ktoré sa vám počas dovolenky zídu.

Elektrický prúd

Napätie v elektrickej sieti je v Chorvátsku rovnaké ako v Slovenskej republike, teda 220 V/50 Hz. Aj zásuvky sú rovnaké so slovenskou normou, nie je teda potrebný žiadny adaptér ani menič.

Voda

Vodovodnou sieťou prúdi pitná voda po celom Chorvátsku. Jej úprava je riadená legislatívou Európskej únie, bez akýchkoľvek problémov ju môžete využiť na priamu konzumáciu, varenie i osobnú hygienu.

Bezpečnosť a kriminalita

Chorvátsko je veľmi bezpečnou krajinou a rekreantom v nej nehrozí žiadne nebezpečenstvo. Vzhľadom na čulý turistický ruch sú časté drobné krádeže osobných vecí na plážach a vreckové krádeže v letoviskách. Preto zvýšte opatrnosť, nenechávajte nikde opustenú batožinu a strážte si hotovosť, platobné karty a osobné doklady.

Opaľovanie

Pri mori je intenzita slnečných lúčov vyššia ako v Slovenskej republike, navyše chorvátske pobrežie už patrí k subtrópom. Preto dodržiavajte základné pravidlá zdravého opaľovania podľa typu pleti.

V praxi to znamená používať krémy s príslušným ochranným faktorom nielen u dospelých, ale hlavne u detí. Na priamom slnku noste pokrývku hlavy, najmä počas najteplejších letných mesiacov. Zrak si chráňte používaním tmavých slnečných okuliarov s overeným ochranným filtrom. V popoludňajších hodinách sa nevystavujte priamym slnečným lúčom, radšej túto dobu prežite v tieni alebo v hoteli.

Opaľovanie „hore bez“ je na verejných plážach možné, k dispozícii sú tiež nudistické pláže.