Základné faktografické pojmy z geografie Malorky

Malorka je s rozlohou 3 648 kilometrov štvorcových najväčším ostrovom Baleárského súostrovia. Leží v jeho pomyselnom strede medzi Menorcou a Ibizou. Dĺžka jej pobrežia je 555 kilometrov. Západne s ostrovom sa ťahá horské pásmo Sierra de Tramuntana s najvyšším vrchom Puig Major (1 436 metrov), na východe vystupuje Sierra de Llevant. Medzi týmito horskými oblasťami leží široká a úrodná oblasť Es Pla.

Koľko ľudí obýva Malorku?

Na Malorke žije jeden milión obyvateľov. Miestni ľudia sú výnimočne pohostinní, priateľskí a tolerantní. Veľkú úlohu tu má nenútenosť. Stále sa napríklad dodržiava popoludňajšia siesta medzi 13:00 a 16:00 hod. Hlavné mesto Palma de Mallorca má zhruba 400 tisíc obyvateľov. Ďalšie významné mestá sú Alcúdia, Inca, Portocristo alebo Portocolom.

Spanielsko-09-Malorka-Rozpravkova-krajina-ostrova-Malorka.jpg

Štátnym náboženstvom je katolicizmus. V Palme a okolí sa konajú aj bohoslužby iných náboženstiev. Podrobnejšie informácie v cudzích jazykoch vám poskytnú turistické kancelárie.

Ako sa darí malorskému hospodárstvu

Zásadným zdrojom príjmov na Malorke je turistika. Ostrov nemá nerastné bohatstvo, okrajovo mu plynú príjmy z poľnohospodárstva a spotrebného priemyslu ako je výroba obuvi a nábytku, spracovanie kože, sklárstva či keramiky.