Dôležité informácie pre Španielsko - Costa Cálida
Neprehliadnite informácie o španielskej mene, zdravotníctve, pošte, internete, časovom posune, clách a ďalších dôležitých oblastiach života na Pyrenejskom polostrove.
Štátne zriadenie
Na čele Španielskeho kráľovstva (Reino de España) stojí kráľ, dvojkomorový parlament a vláda s výkonnou a normatívnou mocou.
Administratívne členenie
Rozlohou patrí Španielsko medzi najväčšie európske štáty. Skladá sa zo 17 autonómnych oblastí ako Andalúzia, Aragónia, Baleárske ostrovy, Baskicko, Kanárske ostrovy, Kastília či Katalánsko, ďalej rozdelených do 52 provincií. Enklávy Ceuta a Melilla na africkom pobreží majú štatút autonómnych miest. Najväčšie mesto je Madrid, počtom obyvateľom za ním nasledujú Barcelona, Valencia, Sevilla, Zaragoza a Málaga.
Časový posun
V Španielsku platí rovnaký čas ako v Slovenskej republike vrátane posunu na letný čas. Odlišná situácia je na Kanárskych ostrovoch.
Mena a peniaze
V Španielsku sa od roku 2002 platí eurom. Otváracie hodiny bánk sú počas všedných dní medzi 9 a 14 hodinou, v sobotu do 13 hodiny. Bankomaty sa nachádzajú vo všetkých mestách, turistických lokalitách a hoteloch.
Platiť môžete v hotovosti, kreditnou kartou je to bežné v obchodných domoch, luxusných obchodoch a reštauráciách, autopožičovniach a ubytovacích zariadeniach.
Komunikácia
Internet
Dostať sa k internetu nie je žiadny problém, pripojenie je k dispozícii všade a prenosová rýchlosť slušná. Internetová kaviareň si za hodinu pripojenia účtuje okolo jedného eura, hotely približne tri eurá. Žiadnou zvláštnosťou nie sú bezdrôtové siete v lepších hoteloch, pevné pripojenie niekde pri recepcii je samozrejmosťou.
Pošta
Veľmi dobre realizovaná poštová sieť je spoľahlivá. Pohľadnica do Slovenskej republiky dorazí v priebehu niekoľkých dní, musí sa však hodiť do schránky s označením Extranjeros. Známku sa oplatí kúpiť v trafike alebo na recepcii. Otváracie hodiny poštových úradov nazývaných Correos sú väčšinou od 8:30 do 14:30 hod., v sobotu iba od 9:30 do 13:00 hod.
Telefonovanie
Telefónna predvoľba pre Španielsko je 0034. Pri volaní zo Španielska do Slovenskej republiky je potrebné pred telefónne číslo pridať predvoľbu 00421. Na nedostatok telefónnych búdok sa v španielskych mestách určite sťažovať nebudete.
Pokrytie mobilným signálom je vynikajúce. Pred odchodom na dovolenku do Španielska je vhodné zistiť si u svojho operátora podrobnosti, poplatky a tarify pre volania v zahraničí.
Dôležité čísla
- Občianska garda (Guardia Civil): 062
- Národná polícia (Policía Nacional): 091
- Záchranná služba (Samur): 092
- Nonstop tiesňová linka platná pre hasičov, prvú pomoc aj políciu: 112
Kontakty na úrady
Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Madride
28006 Madrid
Španielsko
Zdravotná starostlivosť
Pre rekreačný pobyt v Španielsku je vhodné:
- Vyzdvihnúť vo svojej zdravotnej poisťovni Európsky preukaz zdravotného poistenia, pretože slovenskí občania majú nárok na lekárske ošetrenie v krajinách Európskej únie
- Uzatvoriť cestovné zdravotné poistenie
- Vybaviť sa základnou lekárničkou s repelentom a liekmi proti horúčke, prechladnutiu, vracaniu a žalúdočným ťažkostiam, zápalom a alergii
S preukazom sa dá obrátiť na verejné zdravotnícke zariadenia, ak bude potrebné absolvovať ošetrenie u španielskeho lekára. Uhradí ho poisťovňa, za lieky sa platí spoluúčasť 40 percent a výkon u zubného lekára hradí pacient.
V španielskej lekárni
Lekárne sú v prevádzke od 9 do 20 hodiny s popoludňajšou prestávkou medzi 13:30 a 16:30 hod., v sobotu sa zatvárajú už o 13 hodine. Lekárnici vám dobre poradia pri výbere vhodného medikamentu, lieky bez lekárskeho predpisu však nie sú hradené poisťovňou.
Colné predpisy
V Španielsku je možné voľne cez hranice prevážať maximálne:
- 800 kusov cigariet
- 400 kusov krátkych cigár
- 200 kusov cigár
- 1 kilogram tabaku
- 10 litrov liehovín
- 20 litrov aperitívov
- 90 litrov vína, z toho najviac 60 litrov šumivého vína
- 110 litrov piva
(Aktualizované podrobnosti nájdete na webových stránkach MZV o Španielsku.)