×

Máme radost, že se Vám nabídka líbí. Ozveme se co nejdříve!
  1. Chorvátsko
  2. Dalmácia
  3. Mista
  4. Ston

Ston

Umiestnenie: Chorvátsko Dalmácia Ston
typ: Mesto

Náš názor

Ston, to sú hradby, kam sa pozriete

Českému turistovi nie je dalmatínsky Ston príliš známy, hoci sa v ňom zachovalo jedno z najväčších hradbových opevnenia na svete po Veľkej čínskeho múru. Ak pripočítame k tomu rozsiahle saliny a nádhernú krajinu v okolí, nie je pochýb, že túto lokalitu musíte navštíviť.

Ston (približne 2 500 obyvateľov) sa ukrýva na východnom okraji druhého najväčšieho chorvátskeho polostrova Pelješac . Jadranské more tu svojimi dlhými a úzkymi zálivmi (ako napr. Malostonský) vytvára podivuhodný ráz krajiny, kombinujúci pásy vody a súše. Len kúsok od neho leží obec Prapratno, z ktorej vyplávajú trajekty na ostrov Mljet . Mesto sa nachádza na hlavnej ceste, ktorá ho na úzkej šiji s horou Strinčera (347 m nm) spája so zvyškom Dubrovnícko-neretvianskej župy na balkánskej pevnine. Do Dubrovníka je to po nej 55 kilometrov.

Ustrice, soľ a veľa vody

Pevnostné mesto Ston vzniklo v priebehu 14. a 15. storočia. Mohutné hradby so 40 vežami a 7 pevnôstky meria necelých 6 kilometrov. Prepájajú trojicu impozantných pevnosti Koruna, Podzvizd a Veliki kaštio. Mimoriadnym urbanistickým riešením disponuje aj samotné mesto. Stavitelia ho vybudovali ako 15 blokov po 10 domoch, ktoré oddeľovali hlavnej ulice široké 6 metrov a na ne kolmé vedľajšej ulice široké 2 metre.

Desiatky hektárov zaberajú v susedstve Stonu saliny na získavanie soli z morskej vody. Ustricovej farmy sú zase dôkazom čistoty Jadranu v tejto oblasti.

Podobná miesta

Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám