Mljet

Umiestnenie: Chorvátsko Dalmácia Mljet
typ: Prírodná zaujímavosť

Náš názor

Mljet, ostrov pokladov

Ostrov Mljet sa nachádza možno trochu stranou bežných turistických trás, ale aj to je jeden z dôvodov, prečo sa na neho určite pozrieť. Po prvé vás na ňom nebudú stíhať davy návštevníkov a vy si užijete tunajšie pokoj a romantiku. A tiež oceníte jedinečnú prírodu , ktorá sa tu dochovala práve vďaka odľahlosti lokality.

Mljet má rozlohu asi 100 km 2 a zhruba tisíc stálych obyvateľov. Od 10 kilometrov vzdialenej dalmatínske pevniny (presnejšie: od polostrova Pelješac ) ho oddeľuje prieliv Mljetsky kanal. Dopravné spojenie s ňou zaisťujú lode medzi prístavmi Sobra a Prapratno. Dostať sa možno aj na ďalšie ostrovy v okolí ako Korčula a Šipan.

Osviežte sa v báječných lagúnach

Najväčším lákadlom Mljetu je rovnomenný národný park v jeho západnej časti. Jeho pýchou je dvojica za sebou ležiacich lagún (Veliko a Malo jazero), spojených s Jadranom len niekoľko metrov širokými prielivy. Voda cez ne prúdi podľa aktuálneho prílivu či odlivu, preto je v jazerách teplejšie a menej slaná ako v mori. Situácia na kúpanie ako stvorená.

Krásny je však aj zvyšok ostrova. Hustá, prakticky nekončiaci vegetácie z neho robí asi najzelenší chorvátsky ostrov. Faunu zastupujú hlavne vzácny tuleň mníšsky a dravé Promyk, hubiace tunajšie jedovaté hady. K architektonickým pamiatkam patrí kláštor benediktínov na ostrovčeku Sveta Marija, v obci Polače sa zachovali zvyšky starorímskych víl.

  • Neváhajte teda a navštívte Mljet v Dalmácii.

Podobná miesta

Kontaktujte nás

Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám