Mosor

Umiestnenie: Chorvátsko Dalmácia Mosor
typ: Prírodná zaujímavosť

Náš názor

Mosor, malebná hradba nad Jadranom

Jedno z mnohých dalmatínskych pohoria je na prvý pohľad jednoduchým divokým panorámou nad pásom jadranských pláží , avšak v skutočnosti sa jedná o lokalitu ideálny dokonca aj k nie príliš náročné turistike. Veľmi zjednodušene možno povedať, že Mosor je v podstate zrkadlovým odrazom ostrova Brač na chorvátskej pevnine: polohou i rozlohou. Len je oproti nemu takmer dvakrát vyššia.

Pohorie Mosor vytvára izolované horské pásmo ohraničené oblúkom rieky Cetiny na východe a Kliským priesmykom na západe (prechádza ním aj rýchlostné cesty spájajúcej diaľnicu A1 sa Splitom ). Je dlhé zhruba 30 kilometrov a dvíha sa nad vysočinou rozloženú severozápadnými smermi. Južne od neho sa rozprestiera Jadranské more a na juhovýchode sa začína dvíhať výrazne vyššia masív Biokovo .

Vyberte sa na vrcholky Mosor

K najobľúbenejším túram Mosor patrí výšľap na jeho vrcholovej partie. Stačí vyjsť autom alebo autobusom do dedinky Gornje Sitno (zo Splitu iz Omišu to je sem asi pol hodiny) a po svojich dôjsť k vysokohorskej chate Umberto Girometta vo výške 870 m nm Odtiaľ už stačí sledovať značenú trasu, zdolávajúci všetky význačné vrcholy ako Veliki Kabal ( 1 339 m nm, najvyššie) Ľubľana (1 262 m), Kunjevod (1 082 m), Debel Brdo (1 044 m) a Medvedak (861 m). Výhľady z nich sú fascinujúce.

K ďalším zaujímavým miestam Mosor patrí sprístupnená a spoplatnená jaskyňa Vranjača, jediný tunajší stály prameň Ljuvač alebo malebnej obce stredných Poljica.

  • Neváhajte teda a navštívte Mosor v Dalmácii.

Podobná miesta

Kontaktujte nás

Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám