Kornati

Umiestnenie: Chorvátsko Dalmácia Kornati
typ: Prírodná zaujímavosť

Náš názor

Kornati, národný park špecifické krásy

Kornatské súostrovie je najpočetnejším súostrovím v celom Stredozemnom mori a plavba medzi jeho ostrovčeky s dokonale zachovalou krajinou patrí k skutočným zážitkom. Zvlášť, keď ju spojíte s kúpaním či potápaním v krištáľovo čistom Jadranu.

Dalmatínske súostrovie Kornati v Šibenicko-kninskej župe sa skladá zo 147 ostrovov, ostrovčekov a útesov na ploche zhruba 300 kilometrov štvorcových (najväčšia z nich je Kornat - skoro 33 km^2). Celý systém sa tiahne Jadranom v úrovni chorvátskej pevniny medzi letoviskami Biograd na Moru a Vodice . Jeho najbližšími susedmi sú ostrovy Dugi Otok na severozápade a Žirje na juhovýchode.

Robinsonom na Kornati

Národný park Kornati (vyhlásený roku 1980) zahŕňa 89 ostrovov na ploche 218 km^2. Jeho správnym strediskom je obec Murter na ostrove rovnakého mena. Sleduje oi. Dodržiavanie prísnych pravidiel pobytu na Kornatských ostrovoch, zahŕňajúcich zákaz zakladanie ohňa, rekreačného rybolovu či smeru mušlí.

Jednotlivé ostrovy sa vyznačujú rôznym pôdorysom, niektoré sú ploché, iné majú prudké, skalnaté brehy padajúce prudko do mora, ďalší z neho vystupujú vo forme oblých homolí. Pre všetkých je však zhodný nedostatok pitnej vody a vápencový povrch, umožňujúci rast iba riedke trávy.

Z rybárskeho osídlenia v minulých storočiach tu zostalo len niekoľko stavení a prístreškov (využívaných napr. Pre stále populárnejšie Robinzonská pobyty). Tradičné obce (až na niekoľko malých prístavísk) tu ale budete hľadať márne.

  • Neváhajte teda a navštívte Kornati v Dalmácii.

Podobná miesta

Kontaktujte nás

Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám