Záhřeb

Umiestnenie: Chorvátsko Dalmácia Záhřeb
typ: Mesto

Náš názor

Zagreb, hrdá chorvátska metropola

Hlavné chorvátske mesto Záhreb sa môže pochváliť neopakovateľnou atmosférou a množstvom nádherných pamiatok. Jeho jadro tvoria tri historickej štvrte: Horné mesto (Gradec, Gornji Grad či Grič), Kaptol (oi. Sídlo záhrebskej arcidiecézy) a Dolné mesto s námestím bana Jelačića, pešou zónou a obchodné ulicou Ilica.

Záhreb (Zagreb, okolo 800 tisíc obyvateľov, s aglomeráciou veľa cez 1 milión) vyrástol medzi svahmi pohoria Medvednica na severe a brehy rieky Sávy na juhu. S jadranským pobrežím ho spájajú diaľnice A1 (do Zadaru , 280 km) a A6 (do Rijeky , 160 km).

Prečo do Záhrebu a čo tam uvidíte

Záhreb vznikol už v 11. storočí, roku 1242 povýšil na kráľovské mesto a v roku 1860 sem začali jazdiť vlaky. K hlavným pamiatkam metropoly patrí gotická veža Lotrščak s mestským múzeom a krásnym výhľadom, katedrála Nanebovzatia Panny Márie a sv. Štefana (105 metrov vysoká) či Chorvátske národné divadlo.

Navštíviť môžete tiež peknú zoologickú záhradu, rozsiahly park okolo jazera Jarun alebo vyraziť na horu Sljeme (1 033 m nm) nad mestom. Z výstavných sál odporúčame ešte Múzeum naivného umenia a umelecko-historické múzeum Mimara.

  • Neváhajte teda a navštívte Záhreb počas pobytu v Dalmácii.

Podobná miesta

Kontaktujte nás

Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám