Paklenica

Umiestnenie: Chorvátsko Dalmácia Paklenica
typ: Prírodná zaujímavosť

Náš názor

Paklenica, svet kameňa, výšľap a úkrytov

Národný park Paklenica v masíve Velebit sa môže pochváliť najväčšou chorvátsku stenou Anića Kuk (712 metrov), ozajstnou lahôdkou pre každého horolezca. Veľa nádhery si však pripravil aj pre bežných turistov.

Horská oblasť Paklenica sa rozkladá v Severnej Dalmácii , asi 45 km od Zadaru , nad mestami Starigrad a Seline. Je to v miestach, kde Velebitský prieliv (oddeľujúcej od pevniny ostrov Pag ) končí a úzka úžina ho prepája sa zálivom Novigradsko more.

Kúzelné rozhľady a tajomstvo v skalách

Paklenica síce svojou rozlohou (95 km 2) zaberá takmer nepostrehnuteľnú časť pohoria Velebit, však patrí k jeho najkrajším častiam. Práve tu sa vypínajú aj jeho najvyššie vrcholy: Vaganski vrh (1 757 m nm), Sveto Brdo (1 751 m nm), Babin vrh (1 738 m nm) a maľovanie (1 709 m nm). Otvára sa z nich báječný výhľad na celý národný park.

Okrem horolezeckých stien v kaňone a vysokých kopcov láka Paklenica návštevníkov početnými jaskyňami (najznámejší je Manita Peć) alebo tajným krytom komunistického prezidenta Josipa Broza Tita. Ideálnym miestom pre vstup do areálu NP Paklenica, pretkaného sietí značených ciest, je parkovisko v obci Marasović kúsok od Starigrade.

  • Neváhajte teda a navštívte Paklenici v Dalmácii.

Podobná miesta

Kontaktujte nás

Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám