Neretva

Umiestnenie: Chorvátsko Dalmácia Neretva
typ: Prírodná zaujímavosť

Náš názor

Neretva a jej delta do Jadranu

Ústia rieky Neretvy do Jadranského mora je populárny najmä kvôli ideálnym podmienkam pre adrenalínovú aktivitu zvanú kitesurfing (doska poháňané ťažným drakom). Oblasť je unikátna aj z hľadiska prírodného bohatstva a organizujú sa sem "safari" výpravy za pozorovaním vtákov.

Rieka Neretva (celková dĺžka 225 km, rozloha povodia 5 600 km 2) pramení pod masívom Čemerné kúsok od hraníc medzi Čiernou Horou a Bosnou a Hercegovinou. Potom preteká veľkým oblúkom bosnianskymi horami až do Mostaru, odkiaľ už drží v podstate nemenný južný smer. Do Jadranu sa vlieva formou rozľahlé a úrodnej delty medzi mestom Ploče a vieskou Blace v Dalmácii .

Vtáky, močiare a rímske vykopávky

Delta rieky vytvára vďaka okolitým horám akýsi bazén, napájaný Neretvou a jej prítoky Třebíz a Bregava už od bosnianskeho mesta Čapljina. Chorvátskou hranicu Neretva prekonáva u Metkovic, kde jej k moru zostáva posledných 22 kilometrov.

Delta Neretvy je dobre dostupná napríklad z letovísk Zaostrog , Gradac alebo Živogošče az polostrova Pelješac . Plavba loďkou v spleti kanálov a jazierok patrí k úžasným zážitkom, rovnako ako prehliadka zvyškov starovekého mesta Narona u dedinky Vid.

  • Neváhajte teda a navštívte deltu Neretvy v Dalmácii.

Podobná miesta

Kontaktujte nás

Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám