Krka

Umiestnenie: Chorvátsko Dalmácia Krka
typ: Prírodná zaujímavosť

Náš názor

Národný park Krka

Ak sa niektoré z miest v Chorvátsku môže svojou krásou vyrovnať slávnym Plitvickým jazerám , potom je to jedine dalmatínsky národný park Krka. Pýši sa systémom jazierok a vodných kaskád o celkovej výške niekoľko desiatok metrov. Tunajšie krasové vodopády sú jedny z najkrajších v Európe.

Osou národného parku Krka (založený roku 1985) je rieka rovnakého názvu. Na povrch sa derie hlboko pod horou Sinjal (s 1 831 metrami najvyššou v Chorvátsku), aby po 73 kilometroch u Šibeniku splynula s Jadranským morom. NP Krka sa tiahne od mesta Knin na severe až k mestečku Skradin na juhu a prekonávajú ho iba dva cestné mosty.

Tiesňavy a pereje Krky

K najväčším lákadlám v národnom parku Krka patria vodné kaskády ako Manojlovački slapovi (celková výška takmer 60 metrov), Roški slap (výška 26 metrov) nad Visovačským jazerom a predovšetkým preslávený Skradinski buk. 17 terás Skradinských vodopádov meria dohromady skoro 46 metrov na výšku, 800 metrov na dĺžku a 170 metrov na šírku. V letnom horúčave tu asi len ťažko odoláte osviežujúci kúpeli.

Na ploche 109 kilometrov štvorcových ukrýva národný park Krka 860 rastlinných a 18 druhov rýb a poddruhov. Na malom ostrove Visovac stojí starý františkánsky kláštor z 15. storočia. Možno k nemu uskutočniť pekný výlet na lodi.

  • Neváhajte teda a navštívte NP Krka v Dalmácii.

Podobná miesta

Kontaktujte nás

Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám