Pelješac

Umiestnenie: Chorvátsko Dalmácia Pelješac
typ: Prírodná zaujímavosť

Náš názor

Pelješac, polostrov odrezaný od dalmatínskeho územia

Polostrov Pelješac je po Istrii nielen druhým najväčším v Chorvátsku , ale tiež ponúka dlhý rad zaujímavých historických a prírodných lokalít. Jeho krásou budete omámení. A jeho návštevu si pre istotu rozvrhnite na niekoľko dní.

Pelješac (rozloha 348 km 2) sa tiahne v dĺžke 65 kilometrov a šírke maximálne 8 kilometrov pozdĺž pobrežia Južnej Dalmácie . S pevninou ho spája úzka šija pri hlavnom správneho mesta Ston, presláveného gigantickým pevnostným systémom a rozsiahlymi Salina. Je to na východe polostrova, ktorý delí asi 55 km od Dubrovníka . Polostrov je súčasťou Dubrovnícko-neretvianskej župy, exklávy oddelené od zvyšku chorvátskeho územia skromným pásiem hercegovského pobrežia okolo letoviska Neum.

Potulky Pelješacký krajinou

Okolie Pelješacu teda tvorí neretvanska záliv (priliehajúce na druhom brehu k delte rieky Neretvy ) a Malostonský záliv (ideálne na surfovanie) na severe. Ďalej sú to ostrov Šipan na juhovýchode, Mljetsky a Pelješacký prieliv na juhu a ostrovy Mljet , Korčula a Hvar v Jadranskom mori.

Úzky profil ostrova charakterizujú početné zátočiny s nádhernými plážami , hornatá krajina a bohatá flóra i nečakaná fauna (Promyk a šakaly). Najvyšším bodom je Sveti Ilija, zvaný tiež Zmijsko Brdo, 961 m nm K najvýznamnejším letoviskám patria Kučište, Lovište, Orebič , Viganj, Žuljana a Trpanj , pravidelnú lodnú prepravou ostrov spájajúcej s pevninským mestom Ploče. Z obce Prapratno jazdia trajekty na susedné Mljet.

  • Neváhajte teda a navštívte Pelješac v Dalmácii.

Podobná miesta

Kontaktujte nás

Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám