Dubrovník

Umiestnenie: Chorvátsko Dalmácia Dubrovník
typ: Mesto

Náš názor

Dubrovník, jediná skutočná perla Jadranu

K najvýznačnejším historickým miestam celého Chorvátska patrí Dubrovník, zaberajúci čestné miesto na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. K jeho rozprávkové atmosfére prispieva unikátne subtropická vegetácia a mimoriadne hodnotná architektúra.

Starobylý Dubrovník a jeho okolie je exklávy Chorvátska, od zvyšku jeho území oddelenou skromným pobrežím Bosny a Hercegoviny. Hrdo sa rozkladá na najjužnejšom dalmátskom brehu pod kopcom SRD (399 m nm, pevnosť na ňom je dosiahnuteľná lanovkou). Priamo do mesta sa zarezáva asi jeden kilometer dlhá zátočina, na konci ktorej bola vybudovaná jachtový marina.

Historickým Dubrovníkom z jedného konca na druhý

Dubrovník (cez 40 tisíc obyvateľov) vznikol v 12. storočí spojením slovanskej osady Dubrava a románske obce Laus. Na sklonku stredoveku dosiahla tunajšie mestská republika mocenského vrchole, čo dokazuje flotila 180 veľkých lodí či dodnes dochované hradby dlhé takmer 2 km (a pevnosti Lovrijenac a Bokar).

Stredoveké jadro Dubrovníka, nachádzajúce sa na nevýraznom polostrove, sa môže pochváliť opevnením svätého Jána, fontánou Onofrio či starú lekárňou. Prejdite sa po rušnej triede Stradun a nevynechajte ani kultúrny festival Dubrovnícke letné hry. V blízkom okolí môžete navštíviť ostrovy Mljet , Šipan a Lokrum , akvárium, moderný most Franjo Tudmana či umeleckú galériu a poučné Námorné múzeum.

  • Neváhajte teda a navštívte Dubrovník v Dalmácii.

Podobná miesta

Kontaktujte nás

Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám