Príroda v Španielsku
Rozmanitá, bohatá a pre našinca dosť exotická, taká je príroda v Španielsku. Vďaka blízkosti Afriky, niekoľkým vegetačným pásom a mnohým druhom, zavlečeným ľuďmi, tu objavíte nečakanú hojnosť rastlinstva aj živočíchov.
Z pätnástky národných parkov patria k najvýznamnejším Sierra Nevada a Donan v Andalúzii a rezervácia Cabrera na Baleároch. Obzvlášť veľká koncentrácia chránených území sa nachádza na Kanárskych ostrovoch, kde môžete navštíviť parky Timanfaya, Teide, Garajonay a Caldera de Taburiente.
Je možné si v Španielsku odtrhnúť pomaranč?
Na severe Španielska a v Pyrenejách rastú hlavne listnaté a ihličnaté lesy s prevahou bukov, dubov, gaštanov, moruše, hlohu, bazy čiernej, vresu a papradí. Centrálnemu Španielsku dominujú pasienky s množstvom liečivých rastlín, suchomilných tráv a tŕnistých stromov. Regióny na juhu sú bohaté na vlahu, preto sa tu darí ovociu, ako sú pomaranče a citróny, palmám, hroznu a píniám. V Granade dokonca rastú aj olivy a tuje, typické skôr pre severnú Afriku.
Rovnako pestrá je aj španielska fauna. V Pyrenejách žijú vlci, rysy, kozorožce, kamzíky a diviaky, na nebi krúžia supy a orly. Veľkú časť územia obývajú menšie cicavce ako zajace, líšky a jazvece, rieky sú plné rýb. V oblastiach pri Stredozemnom mori môžete stretnúť lasice, jašterice a dokonca aj dikobrazy alebo šakaly. Raritou je magot bezchvostý žijúci na Gibraltári. Ide o jedinú európsku opicu.