1. Fischer.sk
  2. Španielsko
  3. Praktické informácie

Španielsko - Praktické informácie

Spanelsko-Uzijte-si-mnohdy-necekane-krasy-Spanelska-v-klidu-a-v-pohode.jpg

Španielsko nie je žiadna neznáma krajina, napriek tomu iste oceníte hrsť užitočných rád a informácií. Viete, aká voda tečie v španielskej vodovodnej sieti, akým jazykom sa dohovoriť a aké elektrické zásuvky asi nájdete v hoteli?

Elektrický prúd

V Španielsku je bežne používaný elektrický prúd s napätím 230 V a frekvenciou 50 Hz. Štandardnými zásuvkami sú dvojhrotový typ C (takzvaná "eurozástrčka") a typ F. Ak nebude zásuvka korešpondovať s vaším elektrickým prístrojom, kúpte si adaptér v ktorejkoľvek predajni s domácimi potrebami.

Voda

Voda v španielsej vodovodnej sieti svojou kvalitou a zložením zodpovedá normám Európskej únie. Zdravotne vám neublíži, odporúča sa však, aj vzhľadom k jej rozdielnej chuti v rôznych častiach Španielska, zakúpiť v obchode vodu balenú.

Bezpečnosť a kriminalita

Bezpečnostná situácia v Španielsku je stabilná a počas pobytu nehrozia žiadne vážne riziká. Napriek tomu je nutné, ostatne ako všade na svete, dodržiavať určité pravidlá, vďaka ktorým sa vyhnete zbytočným komplikáciám, predovšetkým drobnej kriminalite. Vo väčších mestách, turistických centrách a na plážach buďte obozretní a dajte si pozor na rôzne finty, ktoré zlodejíčkovia či vreckári využívajú.

Rozhodne nenechávajte doklady a cennosti spoločne na jednom mieste, pri sebe noste len menšiu finančnú hotovosť a využívajte hotelový trezor. Nezabudnite, že auto nie je úschovňa, a oddelene si poznačte čísla platobných kariet.

Na koho sa obrátiť v prípade problému

Ak dôjde k okradnutiu, kontaktujte čo najskôr delegáta CK FISCHER alebo políciu kvôli vyhotoveniu policajného protokolu. Čo sa týka straty alebo poškodenia batožiny, v prípade problémov vyhľadajte zástupcu prepravnej spoločnosti a škodu nahláste najlepšie ihneď na letisku.

Spanelsko-Pocasi-a-spanelske-plaze-k-opalovani-doslova-svadeji,-neprezente-to.jpg
Samozrejmosťou na dovolenke v Španielsku je mobil, kontakty na rodinu a priateľov, kontakty na slovenské veľvyslanectvo a znalosť dôležitých telefónnych čísel. Nikdy neviete, kedy sa môžu hodiť.

Opaľovanie

Na Pyrenejskom polostrove panuje subtropické podnebie ako stvorené na pobyt pri mori a opaľovanie. Pamätajte však na základné zdravotné návyky znižujúce riziko spálenia a úpalu:

  • So slniečkom začínajte v prvých dňoch, zvlášť, ak máte citlivú pokožku, pomaly a postupne
  • V poludňajších hodinách sa priamemu slnku radšej vyhýbajte
  • Používajte kvalitný opaľovací krém
  • Noste slnečné okuliare a pokrývku hlavy
  • Nezabúdajte, že sa opaľujete aj v tieni a vo vode
  • Pravidelne dopĺňajte tekutiny
  • Vyhnite sa aplikácii parfumov a deodorantov, ktoré pri opaľovaní môžu vyvolať tvorbu škvŕn

Hoci je Španielsko v drvivej väčšine katolíckeho vyznania, opaľovanie bez horného dielu plaviek je všeobecne tolerované.

Jazyk

Úradným jazykom je španielčina. Okrem nej sa v Španielsku hovorí aj katalánsky, baskitsky, galícijsky a valencijsky. V turistických centrách a hoteloch sa dohovoríte anglicky, občas aj francúzsky.