1. Fischer.sk
  2. Španielsko
  3. Doprava v Španielsku

Autom, vlakom a loďou po Španielsku

Lietadlom

V Španielsku funguje takmer päťdesiat letísk. Najväčšie z nich sú medzinárodné letisko Adolfa Suáreza v Madride a letisko El Prat v Barcelone, dôležité sú aj letiská na Mallorce a Tenerife. Funguje tu množstvo leteckých spoločností, ktoré napríklad medzi Madridom a Barcelonou ročne prepravia až 2,5 milióna pasažierov.

Vlakom

Rozsiahle spojenie po celom španielskom území zabezpečuje niekoľko spoločností. K dispozícii sú moderné vysokorýchlostné vlaky premávajúce medzi veľkými mestami, napríklad medzi Cádiz a Huelva. Expresom AVE sa zo Sevilly do Madridu dostanete za dve a štvrť hodiny. Cestujúcim však slúžia aj regionálne dráhy, úzkokoľajky a zvláštne turistické vlaky, z ktorých najznámejšie sú luxusné Al-Andalus Express v Andalúzii a slávny El Transcantábrico.

Spanielsko-Autobusom-az-na-plaz-Preco-nie.jpg

Autobusom

Preprava po Španielsku autobusom? Žiadny problém! Je lacnejšia ako vlak, komfortná a väčšinou aj klimatizovaná. Z Andalúzie sa do všetkých väčších miest aj Madridu dostanete so spoločnosťami Daibus či Continental-Auto. Podobná situácia je aj na najväčších ostrovoch Baleárskych a Kanárskych.

Autom

Španielskym územím sa vinie hustá cestná sieť zahŕňajúca 15 tisíc kilometrov diaľnic. Bezplatné úseky sú označené ako "autovías", platené majú označenie "autopistas con peaje". Samozrejmosťou je vybavenie čerpacími stanicami, odpočívadlami a ďalšími službami. Na bežných cestách pozor na časté umiestnenie ukazovateľov na ľavej strane až za križovatkou.

Čo môžete na španielskych cestách

Vo všeobecnosti je najvyššia povolená rýchlosť na španielskych cestách 120 km/h, ale niekde sa môže líšiť. Sledujte preto pozorne dopravné značenie. Vodič automobilu musí mať viac ako 21 rokov, musí byť pripútaný, musí vlastniť platný vodičský preukaz a mať pri sebe doklad o poistení vozidla. Na ceste sa môže pohybovať iba v reflexnej veste, telefonovať iba v režime handsfree a smie mať maximálne 0,25 mg/l alkoholu vo vydychovanom vzduchu.

Dôležité dopravné predpisy

Ak si chcete požičať vozidlo, odporúčame vám oboznámiť sa s dopravnými predpismi a rešpektovať ich. Pokuty za prípadné priestupky sú veľmi vysoké.

  • Najvyššia povolená rýchlosť v obci je 50 km/h
  • Najvyššia povolená rýchlosť mimo obce je 90 km/h
  • Najvyššia povolená rýchlosť na ceste pre motorové vozidlá je 90 km/h
  • Najvyššia povolená rýchlosť na diaľnici je 110 km/h
  • Použitie bezpečnostných pásov je povinné na všetkých sedadlách aj v obci
  • Deti do 14 rokov môžu sedieť len na zadných sedadlách
  • Použitie bezpečnostnej prilby je povinné pre všetkých motocyklistov

Pokuty môže polícia účtovať na mieste do výšky 300 €. U zahraničných návštevníkov sa vyžaduje zaplatenie pokuty priamo na mieste, inak hrozí zabavenie vozidla! Pri dopravnej nehode je potrebné volať políciu Guardia Civil-Trafic alebo Policia local a potvrdiť záruku poistného od druhého účastníka dopravnej nehody. Veľkú pozornosť je potrebné venovať aj zaparkovaniu vozidla.

Autopožičovne

Požičanie osobného vozidla je možné iba osobám starším ako 21 rokov s vodičským preukazom, ktorý vlastnia aspoň dva roky. Obvyklé je platenie vratnej zálohy, inak cena obsahuje okrem nájmu aj havarijné poistenie a spoluúčasť pri nehode. Lokálne autopožičovne bývajú lacnejšie, je však možné využiť aj medzinárodné reťazce ako Hertz či Avis.

Loďou

Lodnou dopravou sa pohodlne dostanete na ktorýkoľvek zo španielskych ostrovov aj pevninových prístavov, z ktorých najdôležitejšie sú Barcelona a Valencia.