1. Fischer.sk
  2. Egypt
  3. Marsa Alam
  4. Praktické informácie

Praktické informácie pre cestovateľov do Marsa Alam 

Na čo nezabudnúť pri plánovaní dovolenky v Marsa Alam? Zistite, ako je to s vízami, platobnými kartami, zásuvkami či pitnou vodou. 

Víza vybavíte na letisku 

Pri ceste do Egypta, vrátane oblasti Marsa Alam, je potrebné vstupné vízum. Dobrou správou je, že toto vízum je často možné jednoducho získať priamo po prílete na letisku v Marsa Alam. Zvyčajne sa platí poplatok a je potrebné predložiť platný cestovný pas, ktorého platnosť presahuje minimálne šesť mesiacov od dátumu plánovaného návratu. So zabezpečením víz vám radi pomôžeme. 

Miestna mena a platobné možnosti 

Oficiálnou menou v Egypte je egyptská libra (EGP), označovaná aj symbolom LE. Bankovky a mince majú rôzne nominálne hodnoty. Hoci v turistických centrách, hoteloch a väčších obchodoch je často možné platiť aj v eurách, odporúčame mať pri sebe aj egyptské libry na menšie nákupy, platby za miestnu dopravu alebo na trhoch.  

Peniaze si môžete zameniť v zmenárňach na letisku, v bankách alebo v niektorých hoteloch. Výmena peňazí na čiernom trhu predstavuje porušenie miestnych zákonov, preto ju určite neriskujte. Pred výmenou si vždy overte aktuálny výmenný kurz a prípadné poplatky. Bankomaty sú v Marsa Alam dostupné najmä v hotelových komplexoch. Väčšina medzinárodných hotelových reťazcov a aj mnohé menšie rezorty akceptujú bežné platobné karty ako Visa a Mastercard. Na trhoviskách a na výletných lodiach sa platí výhradne v hotovosti. 

Časový posun 

Marsa Alam sa nachádza v časovom pásme východoeurópskeho času (EET), ktoré je o jednu hodinu vpred oproti stredoeurópskemu času (CET). To znamená, že ak je u nás napríklad 12:00 hodín, v Marsa Alam je už 13:00 hodín. Nezabudnite si po prílete prestaviť svoje hodinky a elektronické zariadenia na miestny čas. 

Zásuvky 

V Egypte sa používa elektrické napätie 220 V s frekvenciou 50 Hz. Zásuvky sú zväčša európskeho typu s dvomi okrúhlymi kolíkmi, takže adaptér by nemal byť potrebný. 

Zdravotná starostlivosť  

Ak počas vášho pobytu v Marsa Alam budete potrebovať lekárske ošetrenie, ako prvé kontaktujte vášho delegáta, ktorí vám pomôže zabezpečiť potrebnú lekársku pomoc. Väčšie hotely a rezorty v Marsa Alam zvyčajne majú svojho zmluvného lekára alebo menšiu kliniku priamo v areáli. Pre pokojnú dovolenku odporúčame pred odletom do Egypta uzavrieť cestovné poistenie.  

Pitná voda 

V Marsa Alam, rovnako ako v celom Egypte, sa voda z vodovodu nepovažuje za pitnú. Obsahuje iné minerály a baktérie, na ktoré nie je európsky organizmus zvyknutý, čo môže viesť k tráviacim problémom, často označovaným ako "faraónova pomsta". 

Preto dôrazne odporúčame piť výhradne balenú vodu. Väčšina hotelov v Marsa Alam, najmä tie vyššej kategórie (4 a 5), pripraví hosťom fľaše pitnej vody priamo na izbe. Pitnú vodu si tiež môžete zakúpiť v hoteloch, obchodoch a supermarketoch. Pri kúpe balenej vody si vždy skontrolujte, či je fľaša neotvorená a originálne zatvorená. 

Internet  

Kvalita pripojenia na Wi-Fi internet v hoteloch v Marsa Alam môže byť kolísavá. V niektorých hoteloch môže byť signál silný a stabilný, zatiaľ čo inde môže byť slabý, pomalý alebo s častými výpadkami. V mnohých hoteloch sa za Wi-Fi platí extra poplatok, pričom niekedy môže byť spoplatnené pripojenie na izbách. Väčšinou sa však dá dobre a zdarma pripojiť vo vstupnej hale a v lobby priestoroch hotela.   

Alternatívou voči hotelovej Wifi je kúpiť si SIM kartu s predplatenými dátami od jedného z troch operátorov (Vodafone, Orange, Etisalat). Karta sa dá zakúpiť na letisku, v nákupných centrách, priamo v niektorých hoteloch alebo u vášho delegáta. 

Komunikácia 

Oficiálnym jazykom je arabčina, no v turistických oblastiach sa bežne dohovoríte aj po anglicky a niekedy aj v iných európskych jazykoch.  

Lekárnička 

Počas pobytu je vhodné mať pri sebe základné lieky, ktoré pravidelne užívate, ako aj lieky proti tráviacim ťažkostiam a bolesti. Pre prípad zdravotných komplikácií odporúčame do vašej cestovnej lekárničky pribaliť lieky na črevné problémy, ako je napríklad Ercefural (alternatívne môžete využiť v Egypte dostupné prípravky Antinal alebo Diax). Nezabudnite ani na repelenty proti hmyzu, dezinfekciu na drobné poranenia, lieky proti bolesti a horúčke (analgetiká a antipyretiká), lieky proti nevoľnosti (antiemetiká) a antihistamínový gél na alergické reakcie. Väčšinu týchto prípravkov je možné zakúpiť aj priamo v egyptských lekárňach, ak by ste si ich zabudli pribaliť. 

Tipy na balenie 

Nezabudnite na kvalitné slnečné okuliare, krém s vysokým ochranným faktorom, pokrývku hlavy a ľahké, priedušné oblečenie. 

Miestne zvyky 

Egypt je prevažne moslimská krajina s tradičnými hodnotami. Na verejných miestach sa odporúča zdržanlivejšie oblečenie. Hoci v turistických rezortoch sú pravidlá voľnejšie, pri pohybe mimo nich je vhodné rešpektovať miestne normy. Verejné prejavy náklonnosti medzi partnermi by mali byť diskrétne. 

Zákaz dovozu a vývozu  

Striktne zakázaný je vývoz umeleckých predmetov, surového zlata a morských živočíchov, ako sú mušle a koraly priamo z mora. Obmedzený je dovoz potravín, alkoholu a akýchkoľvek zbraní. Dovoz, vyvážanie a držba omamných látok sa v Egypte trestá veľmi prísnymi sankciami, často s desiatkami rokov väzenia. 

Fotografovanie na verejných miestach 

V Egypte existujú určité obmedzenia, týkajúce sa fotografovania. Zakázané je fotografovať mosty, prístavy, hraničné prechody, vojenské objekty, Asuánsku priehradu, Suezský prieplav a na mnohých pamiatkach a v múzeách platí zákaz fotografovania alebo je povolené len bez použitia blesku.  

Doba letu 

CK Fischer prevádzkuje priame lety z Bratislavy na letisko v Marsa Alam. Dĺžka priameho letu z Bratislavy do Marsa Alam sa pohybuje okolo 4 hodín. Spiatočný let z Marsa Alam do Bratislavy zvyčajne trvá približne 4 hodiny 10 minút až 4 hodiny 30 minút