Základná geografia Cypru

Cyprus sa nachádza na rovnomennom ostrove vo východnej časti Stredozemného mora. Meria 240 kilometrov od západu na východ a 99 kilometrov zo severu na juh. Je jasné, že Cyprus je rozlohou pomerne malá krajina, rozkladá sa na ploche len 9 251 kilometrov štvorcových.

Zhruba 43 % z nich je kvôli okupácii tureckým vojskom mimo pôsobnosti cyperskej vlády. Medzi gréckym a tureckým územím sa tiahne úzka nárazníková zóna nazývaná Zelená línia. Na ostrove sú umiestnené tiež dve britské vojenské základne.

Cyprus, tretí najväčší ostrov Stredomoria

Pobrežie je pomerne členité. Severne sa tiahne pohorie Pentadaktylos dosahujúce výšku až 1 000 metrov, južne pohorie Troodos s najvyššou horou Olympos s výškou 1 952 metrov. Hlavným mestom je Nikózia.

Cyprus-Zoznamte-sa-s-geografiou-Cypru-a-jeho-pobrezim.jpg

Cyprus má asi 840 000 obyvateľov. Cyperčania sú rovnako ako Gréci priateľskí a pohostinní. Ak budete aj vy prívetiví, vyplatí sa vám to.

Cyperská ekonomika

Robotníci a poľnohospodári tvoria polovicu všetkých zamestnaných. Pre izolovanú severnú časť ostrova znamená vývoz potravín a chov dobytka hlavný zdroj príjmu. Juh Cypru je ekonomicky vyspelejší, čo je dané prudkým rozvojom cestovného ruchu v 90. rokoch a výhodnou polohou na obchodovanie.

Okrem dominantného lodného priemyslu sa vyváža víno, cement, oblečenie a obuv. Suchá klíma vytvára vhodné podmienky na pestovanie zemiakov, citrusových plodov, kukurice, paradajok a vínnej révy. Teploty, ktoré neklesajú pod nulu, sú vhodné na celoročné pestovanie niektorých druhov ovocia a zeleniny. Pre Cyprus je tiež významný rybolov a chov dobytka.

Kontaktujte nás

Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám