1. Fischer.sk
 2. Cyprus
 3. Cyprus
 4. Dôležité informácie

Dôležité informácie o Cypre

Cyprus-Cyprus-je-idealne-miesto-na-dovolenku,-preto-sa-oplati-vediet-aj-par-praktickych-informacii.jpg

Iste oceníte niekoľko dôležitých rád ohľadom cyperských úradov, zdravotníctva, ciel a internetu. Ako sa hovorí, je lepšie byť pripravený ako zaskočený.

Štátne zriadenie

Od roku 1974 je ostrov rozdelený na grécku a tureckú časť. Južnú časť zaberá progrécky orientovaná Cyperská republika, v severnej časti bola vyhlásená Severocyperská turecká republika.

Administratívne členenie

Cyperská republika, v ktorej sa nachádzajú všetky významné turistické letoviská, sa delí na šesť oblastí. Ide o Limassol, Larnaku, Pafos, Famagustu a Girne, poslednou z nich je hlavné mesto Nikózia.

Časový posun

Na Cypre je o hodinu viac ako na Slovensku a platí tam tiež letný časový posun.

 • Počas zimného času: Cyprus + 1 hodina
 • Počas letného času: Cyprus + 1 hodina

Mena a peniaze

Cyperskou menovou jednotkou je euro (€). Peniaze si môžete zmeniť na recepcii hotela alebo v miestnych zmenárňach. Na prvý pohľad majú menej výhodný kurz, ale väčšinou už ďalšie poplatky nechcú.

Banky majú lepší kurz, ale počítajte s poplatkom vo výške 1 %. Otváracia doba je spravidla v pracovné dni od 8.30 do 13.30 hod. Bankomaty sú vždy pri konkrétnej banke a fungujú bez časového obmedzenia. Cestovné šeky a eurošeky vám preplatia do maximálnej hodnoty 220 €.

Komunikácia

Internet

Mnohé hotely ponúkajú hosťom bezdrôtové pripojenie na internet. Vo väčšine miest a letovísk nájdete tiež množstvo internetových kaviarní a v miestnych baroch a tavernách sa môžete pripojiť tiež.

Pošta

Služby pošty môžete využiť každý pracovný deň v čase od 7.30 do 13.30 hod., v stredu výnimočne aj v popoludňajších hodinách. Poštové zámky do destinácií v Európe stoja 0,45 € za pohľadnicu a okrem pošty si ich môžete kúpiť spolu s pohľadnicou.

Poštové schránky sú žlté a sú v každom letovisku. Pohľadnice pošlete aj priamo z hotela cez recepciu. Na svoju listovú zásielku nezabudnite napísať názov štátu radšej v angličtine (Slovakia pre Slovensko). Je potrebné počítať s dlhšou dobou doručenia.

Telefonovanie

Najvýhodnejšie sa na Cypre dá volať zo siete verejných automatov, ktoré fungujú na predplatenú kartu. Telefonovať môžete tiež z verejných automatov na poštách alebo z hotela. Najpohodlnejšie sa dá telefonicky spojiť pomocou vášho mobilného telefónu. Pred cestou na dovolenku si u svojho operátora aktivujte roaming na volania a textové služby v zahraničí. V prípade predplatených kariet sa tiež u operátora informujte o spôsobe spätného volania.

Cyprus-Zaistite-si-kontakty-na-spravne-urady.jpg

Dôležité čísla

 • Polícia: 112
 • Hasiči: 112
 • Záchranná služba: 112

Kontakty na úrady

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Nikózii

Kalamatas Street No. 4, Strovolos
Nikózia
Cyprus
Tel.: +357 22879681
Fax: +357 22311715
Mobil: +357 99694929 (mimo pracovnej doby a cez vikend)
E-mail: emb.nicosia@mzv.sk
Web: https://www.mzv.sk/web/nicosia

Zdravotná starostlivosť.

Cyprus má vynikajúce stredomorské podnebie. Pred dovolenkou nebudete potrebovať žiadne očkovanie ani zvláštne opatrenia. Lekárske ošetrenie na Cypre je na profesionálnej úrovni.

Zelený kríž na bielom podklade označuje lekárne. Väčšina liekov na Cypre je bez lekárskeho predpisu, lekárnici vám môžu pomôcť len pri drobných problémoch. Niektoré lekárne sú otvorené aj 24 hodín denne.

Nezabudnite na cestovné poistenie

Ak ste prostredníctvom cestovnej kancelárie FISCHER uzatvorili cestovné poistenie v ERV Európskej poisťovni, kontaktujte v prípade zdravotných problémov vášho sprievodcu alebo linku asistenčnej služby EuroAlarm Asistence.

Starostlivo si uschovajte všetky potvrdenia od lekára. Na základe podmienok dohodnutých v zmluve vám po návrate poisťovňa náklady spojené s ošetrením uhradí. Ak máte uzatvorené cestovné poistenie v inej cestovnej poisťovni, postupujte podľa jej pokynov.

Aj na Cyprus s cestovnou lekárničkou

Na dovolenku na Cyprus sa určite vybavte repelentom, prostriedkom na upokojenie poštípania hmyzom a základnými liekmi. Nikdy neviete, kedy sa budú hodiť lieky proti horúčke, na žalúdočné problémy, proti nachladnutiu alebo zápalu.

Colné predpisy

Cyprus-Uzite-si-dovolenku-na-Cypre-naplno-(2).jpg

Bez povinností preclenia môžete na Cyprus doviezť (netýka sa osôb mladších ako 17 rokov):

 • 1 liter liehovín
 • 2 litre vína
 • 0,6 litra parfumu
 • 200 kusov cigariet
 • 50 kusov cigár alebo 250 gramov tabaku
 • Domácu a zahraničnú menu

Je úplne zakázané dovážať:

 • Strelné zbrane, vystreľovacie nožíky a dýky
 • Pirátske nosiče ako CD, audio a videokazey
 • Mlieko a mliečne výrobky
 • Mäso, rastliny a chovné zvieratá

Prísne zakázaný je vývoz starožitností z ostrova s výnimkou povolenia cyperskej Archeologickej služby. Výrobky vysokej hodnoty kúpené na Cypre je vhodné predložiť na preclenie.

(Aktualizované podrobnosti nájdete na webových stránkach MZV o Cypre.)

Kontaktujte nás

Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám