1. Fischer.sk
  2. Cyprus
  3. Cyprus
  4. Praktické informácie

Cyprus - Praktické informácie


Preštudujte si niekoľko dobrých rád o praktických aspektoch dovolenky na Cypre. Dozviete sa napríklad o kvalite cyperskej pitnej vody, kriminalite a bezpečnostnej situáciu, používaných jazykoch a iných oblastiach bežného života.

Elektrický prúd

Elektrické napätie na Cypre má na niektorých miestach 220 V a inde 240 V. Pre svoje elektrické spotrebiče budete potrebovať adaptér, ktorý sa dá kúpiť v miestnych supermarketoch.

Voda

Neodporúčame piť vodu z vodovodnej siete, nie je dobrá. Ku konzumácii si radšej kúpte vodu balenú.

Bezpečnosť a kriminalita

Bezpečnostná situácia je tu stabilne veľmi dobrá a ku kriminalite takmer nedochádza. Turisti by si ale mali dávať pozor na svoje osobné veci v dave a na preplnených verejných miestach. Všetky svoje cennosti, pasy a peniaze si uzamknite do hotelového trezoru, ktorý si môžete za poplatok prenajať. Pri poškodení alebo odcudzení batožiny sa ihneď obráťte na leteckú spoločnosť.

Opaľovanie

Subtropické cyperské počasie opaľovaniu praje. Nezabúdajte preto na základnú ochranu pred agresívnym slniečkom, zvlášť v prvých dňoch pobytu alebo ak máte citlivú pokožku. Vybavte sa opaľovacím krémom, pokrývkou hlavy a slnečnými okuliarmi. V poludňajších hodinách sa radšej schovajte do tieňa.
 
Ak holdujete opaľovaniu bez horného dielu plaviek, v turistických strediskách sa nestretnete s žiadnym obmedzením. Nudizmus je však na celom Cypre zakázaný.

Jazyk

Vzhľadom k pomerom v krajine sú úradnými jazykmi gréčtina a turečtina, v letoviskách sa dohovoríte bežne anglicky.