História Alanye
Tento sultán výrazne ovplyvnil vzhľad mesta, keď nechal postaviť Červenú vežu (Kızıl Kule) a lodenicu Tersane. Alanyjský hrad sa v tom čase stal kľúčovým obranným bodom regiónu pred potenciálnymi námornými útokmi – či už zo strany Byzantskej ríže, križiackych lodí alebo pirátov. Vďaka Keykubadovej vláde zažila Alanya zlaté obdobie rozkvetu, kedy bola známa ako významné obchodné a kultúrne centrom na pobreží Stredozemného mora.
Neskôr, v období Osmanskej ríše, svoj strategický význam stratila, no pevnosť bola naďalej využívaná na obranu. Osmanskí architekti a stavitelia prispeli k vzhľadu mesta výstavbou mešít, kúpeľov a ďalších verejných stavieb, ktoré reflektovali osmanský štýl.
Moderná Alanya a rozvoj turizmu
Najvýznamnejšie historické pamiatky Alanye
- Červená veža Alanyjskej pevnosti je už z diaľky viditeľnou dominantou prístavu. Táto impozantná osemhranná stavba bola postavená v 13. storočí za vlády seldžuckého sultána Alaaddina Keykubata I. Svojho času slúžila ako kľúčový obranný bod prístavu. Dnes veža slúži ako múzeum, kde si môžete pozrieť etnografické expozície a vystúpiť na vrchol.
- Lodenica Tersane sa nachádza v blízkosti Červenej veže. Bola postavená v roku 1228 a je jednou z najzachovalejších seldžuckých lodeníc v Stredomorí. Pozostáva z piatich klenutých oddelení, kde sa stavali a opravovali lode. Pri návšteve si môžete živo predstaviť, ako sa tu pred stáročiami formovala alanyjská flotila.
- Sulejmanova mešita bola postavená v 16. storočí za vlády osmanského sultána Sulejmana Nádherného. Kombinuje osmanskú architektúru s miestnymi prvkami. Typické sú pre ňu klenuté stropy, zdobené keramické obklady a elegantný minaret.
- Mešita Aksebe Turbesi mescid sa nachádza vnútri Alanskej pevnosti. Patrí k najstarším islamským stavbám v Alanyi. Architektonicky je skromnejšia, no o to pôsobivejšia svojou autenticitou a historickým významom. Pre turistov sú tieto mešity zvyčajne otvorené mimo časov modlitieb, no je dôležité rešpektovať miestne zvyky a obliecť sa vhodne.