1. Fischer.sk
  2. Taliansko
  3. Praktické informácie

Taliansko - praktické informácie

Italie-Dovolena-na-italskem-ostrovu-Sardinie-je-uzasna.jpg

Prečítajte si pár rád a základných poznatkov o bezpečnostnej situácii, pitnej vode, elektrickom prúde a ďalších aspektoch pobytu v Taliansku.

Elektrický prúd

V Taliansku je elektrické napätie 220 V, 50 Hz. Spotrebiče dovezené zo Slovenskej republiky by mali ísť štandardne zapojiť do zásuviek, v prípade ťažkostí odporúčame v miestnom obchode zaobstarať adaptér.

Voda

Voda tečúca z vodovodného kohútika je nezávadná, v prímorských oblastiach niekedy ľahko slaná. Napriek tomu radíme kúpiť k bežnej konzumácii vodu balenú.

Bezpečnosť a kriminalita

Bezpečnostná situácia v Taliansku je stabilná, žiadne vážne nebezpečenstvo nehrozí. Odporúčame byť obozretní na preplnených miestach. Nenechávajte žiadne svoje cennosti v aute, ani na hotelovej izbe. Dávajte si pozor na nákup falšovaných vecí, zvlášť elektroniky a cenností, vystavujete sa riziku udelenia vysokej pokuty.

Trezor je istota

Všetky svoje cennosti a väčšiu finančnú hotovosť si ponechajte v hotelovom trezore. O možnosti jeho využitia sa informujte na recepcii.
 
Ak vaša batožina nebude po odovzdaní na letisku v poriadku, ihneď kontaktujte prepravnú spoločnosť a škodu nahláste. Ak tak neurobíte, nebude vám vyplatená náhrada škody.

Opaľovanie

Chráňte sa pred silným talianskym slniečkom počas opaľovania a zvlášť v poludňajších hodinách. Nielen v prípade, že máte citlivú pokožku, by ste mali používať kvalitný opaľovací krém, slnečné okuliare s UV filtrom a pokrývku hlavy. Pláže v turistických oblastiach disponujú slnečníkmi.

Opaľovanie "hore bez" je tolerované na väčšine územia Talianska, situáciu si však na mieste radšej vždy preverte.

Jazyk

Úradným jazykom je taliančina. V oblastiach so zvláštnou autonómiou sa používa aj nemčina, slovinčina a francúzština.