1. Fischer.sk
 2. Taliansko
 3. Dôležité informácie

Dôležité informácie pred pobytom v Taliansku

Taliansko-Kalabria-patri-k-najkrajsim-talianskym-regionom.jpg

Aký čas platí v Taliansku, čím zaplatiť v obchode, kde sa pripojiť na internet, správny postup v prípade choroby. Na väčšinu podobných otázok asi budete poznať odpoveď, napriek tomu neuškodí malé pripomenutie toho najdôležitejšieho.

Štátne zriadenie

Talianska republika je parlamentná demokracia s dvojkomorovým parlamentom. Prezident má iba reprezentatívnu funkciu.

Administratívne členenie

Taliansko je rozdelené na 20 regiónov, ďalej rozdelených na 109 provincií. K najznámejším patrí Toskánsko, Sardínia, Benátsko, Piemont či Kalábria. Najľudnatejšia je Lombardia, najväčšia Sicília, hlavné mesto Rím leží v Laziu.

Časový posun

V Taliansku platí stredoeurópsky čas ako u nás vrátane posunu na letný čas.

Mena a peniaze

Oficiálnym platidlom je na území celého Talianska euro. Výnimku tvorí exkláva Campione d´Italia v Alpách, kde platí švajčiarsky frank. Ideálnym miestom na výmenu peňazí sú banky a zmenárne vo väčších mestách a turistických centrách.

Komunikácia

Internet

Internetové pripojenie je dostupné na celom území Talianska. V mestách fungujú internetové kaviarne, v hoteloch vznikajú bezdrôtové siete, väčšina penziónov disponuje minimálne pevným pripojením na počítači niekde na recepcii.

Pošta

Úradné hodiny poštových pobočiek pre verejnosť sú obvykle iba dopoludnia. Známky na pohľadnice je možné kúpiť aj v trafikách „tabacchi“. Do Slovenskej republiky doputujú o niekoľko dní.

Telefonovanie

Taliansko-Vychutnajte-si-dovolenku-v-Taliansku.jpg

Mobilné siete v Taliansku fungujú bez problémov, iba v odľahlých horských oblastiach môže byť slabší signál. V mestách je alternatívou využitie telefónnych automatov, z ktorých je však už iba menšia časť, hlavne v reštauráciách a baroch, na mince.

Dôležité čísla

 • Polícia: 113
 • Hasiči: 115
 • Dopravná pomoc: 116
 • Záchranná služba: 118

Kontakty na úrady

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Taliansku

Via dei Colli della Farnesina 144 VI/A
00135, Roma
Taliansko
Tel.: +39 0636715200
Fax: +39 0636715265
Mobil: +39 3385432071 (diplomatická služba v mimopracovnom čase)

Zdravotná starostlivosť

Ak ste prostredníctvom cestovnej kancelárie FISCHER uzatvorili cestovné poistenie v ERV Európskej poisťovni, kontaktujte v prípade zdravotných problémov vášho sprievodcu alebo linku asistenčnej služby EuroAlarm Asistence.

Starostlivo si uschovajte všetky potvrdenia od lekára. Na základe podmienok dohodnutých v zmluve vám po návrate poisťovňa náklady spojené s ošetrením uhradí. Ak máte uzatvorené cestovné poistenie v inej cestovnej poisťovni, postupujte podľa príslušných pokynov.

Pre istotu si na dovolenku do Talianska zoberte základnú lekárničku. Nemali by v nej chýbať prostriedky proti zvýšenej teplote, nachladnutiu, tráviacim problémom, zvracaniu a zápalu. Vhodný je i dobrý repelent a prípravok upokojujúci po uštipnutí hmyzom.

Colné predpisy

Dovoz a vývoz hotovosti je obmedzený čiastkou 10 000 eur. Cez talianske hranice môžu previesť osoby staršie ako 17 rokov:

(Aktualizované podrobnosti nájdete na webových stránkach MZV o Taliansku.)

 • 800 kusov cigariet alebo 400 kusov cigariet s váhou 3g/ks alebo 200 kusov cigár alebo 1 kg tabaku
 • 10 litrov alkoholických nápojov s obsahom vyšším ako 22 %
 • 20 litrov alkoholických nápojov s obsahom do 22 % alkoholu
 • 2 litre ľahkých vín
 • 90 litrov vín, z toho 60 litrov šumivého vína
 • 110 litrov piva
 • Späť na prehľad informácií o Taliansku a ponuku zájazdov.