Poloha a geografia Lanzarote

Lanzarote je najsevernejší a zároveň najvýchodnejší z hlavných Kanárskych ostrovov. Leží kúsok od Fuerteventury a zhruba 130 kilometrov od západného pobrežia Afriky. Je asi 60 kilometrov dlhý a 20 kilometrov široký, celková rozloha 846 kilometrov štvorcových ho robí štvrtým najväčším z Kanárov. Najvyšší bod Peňas del Chache dosahuje výšku 670 metrov.

Vulkány ovplyvnili povrch i hospodárstvo na Lanzarote

Lanzarote je vulkanického pôvodu a jeho sopečné tunely patria k divom prírody. Na ostrove nájdete asi 100 sopiek a viac ako 300 kráterov. Viac ako tretina ostrova je pokrytá čiernou lávou a šedým tufom, struskou a vulkanickým pieskom. Severné a západné pobrežie sa prudko zvažuje do mora, na východe a na juhu sú naopak dlhé biele pláže.

Spanielsko-08-Lanzarote-Lanzarote-je-na-prvy-pohlad-sopecny-ostrov.jpg

Na Lanzarote žije necelých 150 tisíc obyvateľov. Dominantne prevažuje katolícke vyznanie. Pravidelné omše (misa) sa konajú v španielskom, anglickom i nemeckom jazyku. Navštíviť môžete kostoly v Playa Blanca, Tias alebo v Macher. Najväčším mestom je Arrecife.

Lanzarotskú ekonomiku vedie cestovný ruch.

Ešte pred pár rokmi bolo základom obživy miestnych obyvateľov poľnohospodárstvo, pastierstvo a rybolov. Dokázali zúrodniť i neplodnú lávovú pôdu, a tak sa mohol začať pestovať cesnak, cibuľa, zemiaky a hroznorodý vinič. Hlavným problémom poľnohospodárstva tu však nie je vulkanická pôda, ale voda, ktorej je po celom ostrove nedostatok.

Dnes je cestovný ruch najdôležitejším a takmer jediným zdrojom príjmov ostrova. Lanzarote sa snaží udržať kvalitu svojich služieb, a tak uspieť v konkurencii s inými turistickými destináciami. Výstavba ďalších hotelových komplexov prebieha na ostrove už veľa rokov.