1. Fischer.sk
  2. Portugalsko
  3. Praktické informácie

Každodenné a praktické informácie o Portugalsku

Prečítajte si základné informácie, ktoré sa vám zídu počas pobytu v Portugalsku. Ďalšie podrobnosti nájdete v prehľade praktických informácií pre Algarve a praktických informácií pre Madeiru.

Elektrický prúd

V portugalskej elektrickej sieti prúdi štandardné napätie 220 voltov. Zásuvky sú kontinentálneho typu.

Voda

V Portugalsku vo všeobecnosti nie je problém s kvalitnou pitnou vodou. Ak máte obavy s ohľadom na jej iné zloženie a ošetrenie, v obchodoch si môžete zakúpiť vodu balenú.

Bezpečnosť a kriminalita

Bezpečnostná situácia v Portugalsku je porovnateľná s ostatnými európskymi krajinami. Napriek tomu sa odporúča rešpektovať základné pravidlá bezpečného správania, ako je obmedzený pohyb po odľahlých miestach (najmä po zotmení), zvýšená opatrnosť na turisticky exponovaných lokalitách, využívanie hotelového trezoru a pod.

Portugalsko-Uzite-si-pohodu-pocas-dovolenky-v-Portugalsku.jpg

Opaľovanie

Hoci slnko nesvieti nad portugalskými plážami tak silno ako v niektorých iných destináciách, oplatí sa dodržiavať zásady bezpečného opaľovania. Úplná väčšina letovísk je veľmi benevolentná k opaľovaniu bez horného dielu plaviek, množstvo pláží alebo ich úsekov je dokonca vyhradená pre nudistov.

Jazyk

Úradným jazykom je portugalčina (pozrite sa do nášho malého portugalsko-slovenského slovníka). V rekreačných strediskách a hoteloch sa však dohovoríte aj po anglicky. Medzi ďalšie používané jazyky patrí francúzština a španielčina, prisťahovalci z Afriky hovoria kreolsky a jazykom podľa krajiny pôvodu.