O doprave v Portugalsku v kocke

Medzinárodné letiská fungujú v portugalských mestách Lisabon (Portela, ale aj Humberto Delgado), Porto (Francisco Sá Carneiro), Faro (Aeroporto Internacional de Faro v Algarve) a Funchal (na Madeire). Vnútorná dopravná sieť zahŕňa diaľnice, cesty, železnice a námornú prepravu.

Celková dĺžka železníc dosahuje takmer 3 tisíc kilometrov. V oblasti Porta a Lisabonu existuje hustá sieť prímestských liniek, ktoré nadväzujú na tunajšie metro (v Porte je to skôr električková rýchlodráha). Špecialitou sú početné lanovky v mestách ležiacich na prudkých svahoch (Funchal, Lisabon, Braga atď.).

Autom Portugalskom rovno za nosom

Diaľnice v Portugalsku momentálne dosahujú celkovú dĺžku niekoľko stoviek kilometrov a spájajú všetky dôležité sídla v krajine. Ich koncentrácia je, samozrejme, najhustejšia v lisabonskej a portskej aglomerácii. Veľká časť diaľnic vrátane mostu Vasco da Gama je spoplatnená formou mýta.

Portugalsko-Most-Vasco-de-Gama-v-Lisabone.jpg

Portugalské cesty sú v pomerne dobrom stave. Prečítajte si, ako je to s dopravnými predpismi a cestovaním autobusom po Algarve a aké záludnosti môžu ukrývať taxíky a požičovne automobilov na Madeire.