1. Fischer.sk
  2. Portugalsko
  3. Poloha a geografia

Aká je poloha a geografia Portugalska

Portugalsko je najzápadnejšou krajinou európskej pevniny. Jeho jediným susedom je na východe a na severe Španielsko, zvyšok hraníc tvorí pobrežie Atlantického oceánu. Súčasťou Portugalskej republiky je aj súostrovie Azory a turistický raj Madeira.

Hoci sa na Madeiru chodí aj kvôli jej nádhernej hornatej krajine, najvyšší bod celého Portugalska sa vypína na Azorských ostrovoch. Sopka Ponta do Pico tam dosahuje 2 351 metrov, najvyššia hora kontinentálnej časti krajiny v pohorí Serra da Estrela sa nazýva Torre (1 993 m). Medzi najvýznamnejšie rieky patria Tejo, Douro a Guadiana.

Veľkosť a počet obyvateľov

Celková rozloha Portugalska dosahuje 92 391 štvorcových kilometrov, čo je o niečo viac ako Česká republika. V porovnaní so Španielskom však pokrýva len necelú šestinu Pyrenejského polostrova. Dĺžka atlantického pobrežia je 1 793 kilometrov, z ktorých asi 200 kilometrov zaberá Algarve.

Počet obyvateľov presahuje 10 miliónov (hustota obyvateľstva 114 ob./km2;). Úplnou väčšinou medzi nimi sú Portugalci. Prevažujúcim náboženstvom je katolicizmus, náboženské menšiny predstavujú protestanti, mormoni, moslimovia a budhisti. Väčšina z desiatich tisíc hinduistov prišla z bývalej kolónie GoaIndii.

Portugalsko-Cabo-da-Roca,-najzapadnejsi-bod-europskej-pevniny.jpg