Praktické informácie pre cesty na Madeiru

madeira-I-na-Madeire-dbajte-na-zasady-zdraveho-opalovania.jpg

Pripravili sme pre vás stručný súhrn rád, ktoré by sa vám na dovolenke na Madeire mohli zísť. Prečítajte si, ako bezpečný ostrov je, ako funguje pošta, kde vymeniť peniaze alebo či sa môžu dámy opaľovať „hore bez“.

Elektrický prúd

V elektrickej sieti je štandardné napätie 220 Voltov a zásuvky sú štandardného kontinentálneho typu.

Voda

Na Madeire je kvalitná pramenitá voda rozvádzaná po celom ostrove. Ak máte obavy s ohľadom na jej iné zloženie a ošetrenie, v obchodoch si môžete zakúpiť vodu balenú.

Bezpečnosť a kriminalita

Krádeže na Madeire

Madeira je pre turistov jednou najbezpečnejších destinácií na svete. Ku krádežiam môže niekedy prísť k chudobných štvrtiach. Radšej nikdy nenechávajte nič cenné v aute, a to ani v kufri. Cennosti uložte do hotelového trezora alebo na recepciu. Každú krádež musíte ohlásiť na polícii do 24 hodín. Nezabudnite si potom pre poisťovňu vyžiadať
protokol od polície. 

Osobné veci a doklady majte vždy v trezore!

Hotel nezodpovedá za peniaze, cenné predmety a ďalšie osobné veci voľne uložené v izbe. A poisťovňa nenahradí stratu peňazí, šperkov, šekov a iných cenných predmetov. Ak si chce niečo bezpečne uložiť, využite bezpečnostný trezor.

Strata alebo poškodenie batožiny

Ak sa vaša batožina počas dopravy poškodí alebo jej obsah nie je v poriadku, kontaktujte leteckú spoločnosť a škodu nahláste najneskôr do 7 dní. Po tejto lehote vám škoda nebude uhradená. 

Opaľovanie na Madeire

Aj keď je na Madeire príjemné letné počasie a úmorné teploty tu v podstate nezažijete, bez kvalitných opaľovacích krémov sa môžete rýchlo spáliť. Samozrejmosťou by mala byť pokrývka hlavy a dodržiavanie pitného režimu počas celého dňa. Čo sa týka opaľovania „hore bez“, vezmite na vedomie, že väčšina obyvateľov je katolíckeho vyznania a nahota na verejnosti sa nestretáva s pochopením. Dokonca vám môže hroziť i pomerne vysoká pokuta.

Jazyky, ktorými sa na ostrove hovorí

Úradným jazykom je portugalčina. Pôvodne vznikla z latiny a spolu so španielčinou, francúzštinou, taliančinou alebo rumunčinou patrí do skupiny románskych jazykov. Pripravili smer pre vás malý praktický slovníček, s ktorým sa naučíte základné slovíčka a najčastejšie portugalské frázy.

Kontaktujte nás

Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám