Počasie v Portugalsku

Počasie v Portugalsku je výrazne ovplyvnené teplými morskými prúdmi a Atlantickým oceánom. Klíma je kontinentálna, a preto tu prevládajú horúce a suché letá s miernymi zimami. Portugalské podnebie je známe vyššími teplotami vo vnútrozemí a nižšími pri pobreží, kde fúka chladnejší vietor.

Pre charakteristiku portugalského počasia je zásadné, v ktorej časti krajiny sa nachádzate. Podnebie na juhu kontinentálneho Portugalska, v  Algarve, sa líši od podnebia nad atlantickým ostrovom Madeira. Obidve však umožňujú prežiť tam dovolenku kedykoľvek počas roka.

Ako bude v portugalských regiónoch

V oblasti Algarve panujú v lete teploty mierne nad 30 stupňov a večer klesajú pod 20 stupňov. Priemerné celodenné teploty klesajú pod túto hodnotu len v období medzi novembrom a marcom. Dážď nebýva príliš častý, len v júni a septembri sú zrážky výraznejšie.

Na „ostrove večnej jari“, ako sa Madeira niekedy nazýva, očakávajte ideálnu klímu pre vašu dovolenku. Teplota je po väčšinu roka bez výrazných výkyvov, celodenný priemer sa pohybuje medzi 20 a 25 stupňami a absencia vysokých tropických teplôt nahráva do kariet najrôznejším športovým aktivitám. Pre Madeiru je typické dopoludňajšie jasné počasie, vystriedané popoludňajšou oblačnosťou vytvorenou na svahoch tunajších hôr.

Priemerné teploty v Portugalsku (v tieni, v °C)

Pocasi-Portugalsko-teploty.jpg

Priemerné zrážky v Portugalsku (v mm)

Pocasi-Portugalsko-srazky.jpg

Priemerné teploty morskej vody v Portugalsku (v °C)

Pocasi-Portugalsko-more.jpg