Za športom, zábavou aj nákupmi na Madeire

madeira-Prechadzky-po-levadach-patria-k-originalnim-aktivitam-na-Madeire.jpg

Na kvetinovom ostrove rozkvitne každý milovník pohybu. Oddajte sa romantickým prechádzkam po levádach, kúpaniu v mori či večernému tancu. Behať ale môžete trebárs i po schodoch – a tu ich teda je!

Udržte sa vo forme

Prechádzky po levádach

Vďaka levádam (levadas), unikátnym chodníčkom pozdĺž zavlažovacích kanálov, si tu prídu na svoje hlavne milovníci pešej turistiky a panenskej prírody. 

Podobné trasy existujú síce i v iných krajinách, nie sú však tak rozsiahle a ľahko dostupné ako na Madeire. Levády tvoria zhruba 2 500 km dlhú sieť a chodníky okolo nich sú väčšinou pozvoľné a nesmierne zaujímavé.

Kúpanie v mori

Madeirské pobrežie padá strmo do vôd oceána. Väčšinou sa k vode dostanete iba cez skaly, napriek tomu je na Madeire mnoho miest, kde sa môžete opaľovať, i pláží, na ktorých sa môžete oddať vytúženému odpočinku na slnku. 

Piesočnatá pláž Prainha je pri meste Caniçal, ďalšia menšia v dedinke Seixal a umelo vytvorené pláže sú v oblastiach Calheta a Machico. Ďalšie možnosti kúpania sú v oblastiach Caniço do Baixo, Garajau, Funchal, Ribeira Brava alebo Porto Moniz. 

Potápanie

Na pobreží Garajau je jedna z prvých podmorských rezervácií v Európe. Uvidíte tam húfy pestrofarebných rýb a iných morských živočíchov.

Golf

Madeira má dve golfové ihriská – Palheiro Golf a Santo da Serra Golf. Jedno golfové ihrisko je i na Porto Santo.

Nakupovanie a suveníry

Suveníry z Madeiry

Na Madeire kúpite remeselnícke výrobky i umelecké diela. Suveníry kúpite na tržnici vo Funchale, v kamenných obchodoch na uliciach alebo v obchodných centrách. Madeira sa preslávila jemnou výšivkou – madeirou – alebo prútenými výrobkami. Často sa stretnete i s pletenými svetrami alebo čapicami z ovčej vlny. Hodnoteným suvenírom sú i parfumy, prevažne s kvetinovou vôňou a lávové šperky. Obľúbené sú i miestne pochutiny a liehoviny vlastnej výroby. Typický je madeirský koláč (bolo do mel) a madeirské víno.

Obchody a trhy

Väčšina obchodov je otvorená počas pracovných dní od 09:00 do 18:00 hod., niektoré i do 19:00 hod. V sobotu je bežne otvorené iba do 13:00 hod., v nedeľu je oficiálne zatvorené. Do väčších supermarketov a obchodných domov sa môžete vydať každý deň od 09:00 do 22:00 hod. Väčšina podnikov prijíma kreditné karty, cestovné šeky iba obmedzene.

Na trhoviskách kúpite čerstvú zeleninu a ovocie, ryby, kvety alebo suveníry. Niektoré trhy v dedinkách sa zameriavajú na starožitnosti a remeselnícke výrobky. Otváracie hodiny tržnice v Mercado dos Lavradores sú počas pracovných dní od 08:00 do 19:00 hod. (v piatok od 07:00 do 20:00 hod.), v sobotu od 07:00 do 14:00 hod.

Večery patria hudbe, tancu a dobrému jedlu

V centre mesta Funchal, hlavne pri prístave, je množstvo barov a diskoték, ktoré ožívajú predovšetkým koncom týždňa, a to od polnoci do ranných hodín. Navštíviť môžete i jediné kasíno na ostrove pri hoteli Pestana Casino Park. Niektoré hotely usporadúvajú pre svojich hostí vlastné programy, a tak nemusíte ísť za zábavou ďaleko.

Kontaktujte nás

Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám