Poloha a geografia Madeiry

Madeiru nájdeme asi 580 kilometrov od afrického pobrežia a asi 900 kilometrov od európskeho kontinentu. Okrem nej je obývaný ešte ostrov Port Santo, ktorý leží 43 kilometrov severovýchodne od Madeiry. Smerom na juhovýchod môžete pri dobrej viditeľnosti vidieť i cca 30 km vzdialené Ilhas Desertas (Pusté ostrovy) a na pol ceste medzi Madeirou a Kanárskými ostrovmi sú ešte Ilhas Selvagens (Divoké ostrovy). Obe uvedené skupiny ostrovov patria k súostroviu Madeira, avšak nie sú obývané. 

Nedotknuté vnútrozemie verzus moderné pobrežie

Pobrežie Madeiry je dosť členité. Vysoké hory sa ťahajú naprieč celým ostrovom a mnohé oblasti hornatého vnútrozemia zostávajú nedotknuté civilizáciou. Najvyšší vrch ostrova je Pico Ruivo (1 862 m). Úrodná Madeira má bohatú flóru takmer všetkých vegetačných pásiem. Pláže nájdete na Madeire všetkého druhu. V zátokách sú malé rybárske prístavy s kamienkovými plážami. Prírodná piesočnatá pláž je napríklad Prainha na východe od mesta Machico pri Caniçalu, umelo vytvorené pláže so zlatým pieskom by ste našli v oblasti Calheta a Machico.

madeira-Vzrusujuci-pohlad-na-ostrov-Madeira-v-Atlantiku.jpg

Obyvateľstvo

Madeira je od začiatku svojho histórie ostrovom, kde sa už s prvým osídľovaním priebežne stretávajú a striedajú rôzne národnosti ako Portugalci, Taliani, Flámi, Francúzi Španieli alebo Angličania. V určitom období tu pôsobili u Mauri a čierni otroci. Dnes tu žije asi štvrť milióna obyvateľov, na susednom Porto Santo cca 5,5 tisíc.

Kontaktujte nás

Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám